* *

Αποστολέας Θέμα: Photorec-Προγραμμα ανακτησης διεγραμμενων αρχειων  (Αναγνώστηκε 4057 φορές)

versys650gr

• Επισκέπτης
Photorec-Προγραμμα ανακτησης διεγραμμενων αρχειων
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 03:45:47 μμ »
Το Photorec ειναι ενα προγραμμα ανακτησης διεγραμμενων αρχειων το οποιο δουλευει τοσο σε καρτα μνημης φωτογραφικων μηχανων οσο και σε σκληρους δισκους μιας και υποστηριζει και πολλων ειδων αρχεια.

Δειτε τι αρχεια μπορει να σας επαναφερει :

* Sun/NeXT audio data (.au)                                          * zip archive (.zip)
 * RIFF audio/video (.avi/.wav)                                        * Sigma/Foveon X3 raw picture (.x3f)
 * BMP bitmap (.bmp)                                                     * Microsoft ASF (.wma)
 * bzip2 compressed data (.bz2)                                      * Tag Image File Format (.tiff)
 * Source code written in C (.c)                                        * Tar archive (.tar )
 * Canon Raw picture (.crw)                                             * Shell script (.sh)
 * Canon catalog (.ctg)                                                     * Rich Text Format (.rtf)
 * FAT subdirectory                                                           * Rollei picture (.rdc)
 * Microsoft Office Document (.doc)                                   * Contax picture (.raw)
 * Nikon dsc (.dsc)                                                             * Raw Fujifilm picture (.raf)
 * HTML page (.html)                                                         * Portable Network Graphics (.png)
 * JPEG picture (.jpg)                                                         * Perl script (.pl)
 * MOV video (.mov)                                                           * Portable Document Format (.pdf)
 * MP3 audio (MPEG ADTS, layer III, v1) (.mp3)                 * Olympus Raw Format picture (.orf)
 * Moving Picture Experts Group video (.mpg)                    * Minolta Raw picture (.mrw)

Το Photorec υπαρχει μαζι με το TestDisk,ενα εργαλειο ελεγχου partition οποτε αναγκαστικα κανετε εγκατασταση
το TestDisk για να εχετε το Photorec,αλλα αξιζει τον κοπο.

Για να το εγκαταστησετε δωστε στο Τερματικο :

Κώδικας: [Επιλογή]
sudo apt-get install testdisk
ή μπορειτε να το εγκαταστησετε και απο το synaptic package manager.

Τωρα,για να δουλεψετε το PhotoRec δωστε στο Τερματικο : photorec
και η διαδικασια ξεκιναει.

Μπορειτε να δημιουργησετε και συντομευση :
.Δεξι κλικ πανω στην επιφανεια εργασιας->Διμιουργια εκκινητη->Εφαρμογη σε Τερματικο->Ονομα και εντολη θα γραψετε photorec και εισαστε ενταξει.

Μιας και πειραματιστικα και το δουλεψα να σας δειξω με screenshoots λιγα πραγματα πως δουλευει  ;)

Μολις το ξεκινησετε θα σας ζητησει να μπειτε σαν root και θα βρεθειτε εδω για να διαλεξετε σκληρο :

Εγω εχω εναν σκληρο και δεν ειχα κουμπωμενη καμμια καρτα μνημης οποτε μου ειχε μονο μια επιλογη.

Αφου προχωρησουμε θα φτασουμε απο ποιο partition θελουμε να επαναφερουμε αρχεια.

Συνεχιζουμε διαλεγοντας τι συστημα αρχειων θα ειναι το partition οπου θα επαναφερουμε τα αρχεια μας,
διαλεγουμε σε ποιον φακελο να μας τα αποθηκευσει και παταμε "Whole" για να ψαξει ολο το partition.

Καλη επιτυχια στο να βρειτε τα χαμενα αρχεια σας :

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2010, 07:44:42 μμ by versys650gr »

sdim

• Επισκέπτης
Απ: Photorec-Προγραμμα ανακτησης διεγραμμενων αρχειων
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 04:08:13 μμ »
Πολύ καλή δουλειά, versys650gr.

Αποσυνδεδεμένος Vassilianna

• Aww, you don't need to thank me. just gimme some good karma
  • Cool Mint Expert
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 01:34:06 μμ »
ουάου! συγχαρητήρια, πολύ καλός οδηγός για κάτι πολύ χρήσιμο!

:)

Αποσυνδεδεμένος giorgostriant

• ROOT
  • Administrator
  • Mint Guru
  • LINUX FOR LIFE
    • Προφίλ
    • www.linuxmint.gr
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 02:13:56 μμ »
Πολύ καλό φίλε versys650gr!!!!!!!!!!
“If you have an apple and I have an apple and we exchange these apples then you and I will still each have one apple.
But if you have an idea and I have an idea and we exchange these ideas, then each of us will have two ideas.”      George Bernard Shaw

www.linuxmint.gr, www.mampotokainani.info ,
www.denuparxei.info , www.fogiocom.gr
περιγραφή συστήματος
Lenovo Z575
AMD A-Series A6-3420M(1.5GHz)
AMD Radeon HD 6650M
6GB Memory 500GB HDD

versys650gr

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 12, 2011, 09:27:28 μμ »
Μολις πριν λιγη ωρα τελειωσε η επαναφορα των αρχειων απο μια microSD 2GB ενος sony erricson κινητου τηλεφωνου.
Για να πω και την Ιστορια του θεματος,
ο Γιος μου διεγραψε καταλαθος 88 mp3 τραγουδακια απο το κινητο του νομιζοντας οτι ειναι στην λιστα αναπαραγωγης.
Κατευθειαν θυμηθηκα το Photorec,αυτο το καταπληκτικο προγραμματακι που με εσωσε και αλλη φορα κατα το παρελθον με καποιες σβησμενες foto απο τον σκληρο μου.
Κατευθειαν ειπα στον γιο μου να βγαλει την microSD απο το κινητο του για να μην προλαβει να προσθεσει αλλα αρχεια στο κενο των διαγραμμένων.
Η επιτυχια επαναφορας εγινε 100% και δεν παρελειψε ουτε ενα mp3 επιβεβαιώνοντας το ποσο καλο ειναι το Photorec.
Δεν ξερω γιατι δεν υπαρχει αναπτυξη του προγραμματος σε πιο φρεσκια εκδοση,εχει να αννανεωθει απο το 2009 αλλα και ετσι μια χαρα κανει την δουλεια του.

sdim

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 12, 2011, 11:15:14 μμ »
Μπράβο, ένα τέτοιο εργαλείο είναι χρήσιμο...
'Ολοι την έχουμε κάνει την πατάτα... ;)

shoutbox

Last 10 Shouts:

iamakos

Σεπτέμβριος 15, 2014, 01:42:31 μμ
dimi βαλτου Mint xfce, λιγο πιο αργα απο τα ΧΡ αλλα σταθερα και απροβληματιστα. εγω το εβαλα σε eeepc 1000HE  και ειμαι τζετ. δουλευουν ολα, η καμερα το μικροφωνο τα πληκτρα για τι

talos

Σεπτέμβριος 05, 2014, 07:06:39 μμ
dimi Καλως ήρθες. Άνοιξε καλύτερα θέμα στο forum

dimi

Σεπτέμβριος 02, 2014, 05:46:20 μμ
Καλησπέρα στο φόρουμ...
Είμαι νέος εδώ και προσπαθώ να εγκλιματιστώ.
Αρχίζω με μια ερώτηση: Έχω ένα netbook ASUS Eee PC 1000H με πολύ μέτριες επιδόσεις. Αν του εγκαταστήσω Linux Min

kost@s

Αύγουστος 20, 2014, 12:24:38 μμ
καλησπέρα παιδια!

versys650gr

Αύγουστος 15, 2014, 10:16:21 μμ
Χρονια Πολλα σε ολους τους εορταζοντες σημερα !!!  ;)

iamakos

Αύγουστος 05, 2014, 10:41:34 μμ
η καρτα γραφικων ειναι απο αυτες τις ενσωματωμενες στις μητρικες. το προβλημα το ειχα σε τρια pc, ουτε ενα ουτε δυο δηλαδη...

kost@s

Ιούλιος 29, 2014, 03:26:51 μμ
ο iamakos μάλλον εχει δικιο,δεν ξέρω τι εγεινε στο 17αρι...παντως στο kde δεν ανταποκρινεται καθόλου...

Στέλιος

Ιούλιος 28, 2014, 05:56:13 μμ
@iamakos
Αυτη τη στιγμη έχω μπροστά μου ένα pc με έναν  μονοπύρηνο AMD Athlon 64 3200+ με Linux Mint 17 XFCE καιτρέχει κανονικά ( καλύτερα από όταν είχε Linux Mint 13). Κάρτα γραφικών μήπως;

kost@s

Ιούλιος 20, 2014, 01:37:52 μμ
καλησπέρα στην παρέα!   :)
@iamakos, γτ το λες αυτο απλα δεν ειναι πολυ ισχυρή... πρεπει να κάνουμε αναβάθμιση...  ;D

iamakos

Ιούλιος 19, 2014, 11:58:29 μμ
γεια χαρααααα! εχω την βεβαιοτητα οτι το Μιντ 17 μισει τους AMD Athlon.... δεν καθεται με τιποτα σε συστηματα με τετοιους επεξεργαστες.

Show 50 latest

Τελευταία θέματα

Οι φίλοι μας