*

Αποστολέας Θέμα: Λειτουργία απεικόνισης μέσω λογισμικού  (Αναγνώστηκε 1445 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μ.

• Cool Mint User
  • Όταν σκοτώνονται, η ζωή τραβάει την ανηφόρα
    • Προφίλ
Λειτουργία απεικόνισης μέσω λογισμικού
« στις: Αύγουστος 13, 2015, 07:49:54 μμ »
Ξεκίνησα να γράφω αυτό το νήμα από το νεοστημένο μου PC, με εγκατεστημένο το "Rafaela", αλλά λόγω ανάγκης να περάσουν κάποιες ενημερώσεις, συνεχίζω από άλλο PC.

Λοιπόν, όταν ξεκινάει ο υπολογιστής, παίρνω ένα προειδοποιητικό μήνυμα στο πάνω δεξιό μέρος της οθόνης, που λέει επί λέξει:

Το Cinnamon εκτελείται χωρίς επιτάχυνση υλικού αυτή τη στιγμή και, ως αποτέλεσμα, μπορεί να παρατηρηθεί υψηλή χρήση της CPU.
Μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους οδηγούς ή κάποιο άλλο ζήτημα. Για καλύτερη εμπειρία, προτείνεται η χρήση αυτής της κατάστασης λειτουργίας μόνο για αντιμετώπιση προβλημάτων υλικού και συσκευών.

Προκειμένου να έχετε καθαρή εικόνα, φρονώ ότι πρέπει καταρχάς να παραθέσω το βασικό hardware του υπολογιστή.
- Κουτί: Sharkoon REBEL12 Economy. Είναι πλήρης πύργος, αγορασμένος παλιότερα, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί σε έναν υπολογιστή Home Server, αλλά το project υλοποιήθηκε σε άλλο κουτί τελικά, κι έτσι το συγκεκριμένο είχε μείνει στην άκρη αχρησιμοποίητο.
- Τροφοδοτικό: Lepa G1600-MA-EU, 1600W
- Μητρική: Asus P5QC (LGA 775), με κατάλληλη προσαρμογή για να δεχτεί Xeon CPU (δείτε παρακάτω)
- CPU: Intel Xeon X5492, 3.4 GHz, 1600 MHz FSB, 4-core.
- RAM: Kingston HyperX DDR2 KHX8500D2K2/4G, PC2-8500, 1066 MHz - 4 DIMMs x 2GB, σύνολο 8GB
- Κάρτα Γραφικών: EVGA GeForce GTX 750 Ti FTW, 2GB
- Δισκος συστήματος: ADATA Premier Pro SSD, Model SP900, 256 GB. Το πρώτο partition των 209 GB περιέχει λειτουργικό Windows 8.1 Pro 64-bit και το δεύτερο από τα εναπομείναντα 46 GB (περίπου) περιέχει το Rafaela.

Όπως είπα πιο πάνω, πρέπει να διευκρινιστεί ότι ορισμένες μητρικές με LGA 775 και με προηγμένα chipsets (από P35 και πάνω), μπορούν να δεχτούν Xeon της σειράς Harpertown (LGA 771), αφού τροποποιηθούν ελαφρά στο socket και βέβαια αφού στη βάση των ακίδων των Xeons, τοποθετηθεί ένα μικρό αυτοκόλλητο, που επιτρέπει στο socket 775 να διαβάζει τον Xeon, όπως διαβάζει έναν άλλον επεξεργαστή για 775. Επίσης απαιτείται να φλασαριστεί η μητρική με ειδικά δουλεμένα BIOS, που προσομοιάζουν με τα γνήσια, αλλά έχουν ενσωματώσει ειδικούς μικροκώδικες (microcodes), για να εκμεταλλεύονται πλήρως τις δυνατότητες των Xeons. Για να μην μπω σε λεπτομέρειες, κάντε ένα googl-άρισμα στο "LGA 771 to 775 Adapter (MOD) – Run faster Xeon CPUs in a Core 2 Quad motherboard". Επίσης, πολλές λεπτομέρειες, για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχουν στο παρακάτω φόρουμ, στο οποίο έχω κι εγώ γράψει κάποια θέματα και πήρα και αρκετή βοήθεια (Στη σελίδα 723 - post No. 7223, ρωτάω λεπτομέρειες για αυτού το του είδους τα ειδικά δουλεμένα BIOS. Το συγκεκριμένο νήμα είναι πολύ μεγάλο, κοντά στις 770 σελίδες, αλλά έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες για τους ενδιαφερόμενους να πραγματοποιήσουν με ασφάλεια τέτοιου είδους "ταρζανιά"):

http://www.overclock.net/t/1431723/mod-lga775-support-for-lga771-xeon-cpus

Λοιπόν, για να γυρίσουμε στο βασικό θέμα του νήματος, πριν ξεκινήσω να γράψω το μήνυμα, έκανα έναν έλεγχο για το αν υπάρχουν νεότερες ενημερώσεις και κατέβασα τις 7 υπάρχουσες διαθέσιμες, τρεις για τον Firefox και οι άλλες 4 ήταν για διάφορα άλλα λογισμικά. Επίσης, έκανα έναν έλεγχο στον Διαχειριστή Οδηγών και διαπίστωσα ότι για την κάρτα γραφικών μου, το PC χρησιμοποιεί έναν εναλλακτικό οδηγό, τον xserver-xorg-video-nouveau, έκδοση 1:1.0.10-1ubuntu2. Πηγαίνοντας στο site της GeForce, βρήκα ότι η συγκεκριμένη σειρά αυτών των καρτών έχει εναν νεότερο οδηγό, τον NVIDIA-Linux-x86_64-352.30, τον οποίο έχω αρχίσει να κατεβάζω, αλλά θέλω καμιά ώρα (και βάλε) ακόμα για να ολοκληρωθεί (λόγω πολύ αργής γραμμής ADSL, που έχω εδώ στην επαρχία, από όπου σας γράφω τώρα). Επίσης, θέλω ακόμα να πω ότι από τον Διαχειριστή Λογισμικού -> Εργαλεία Συστήματος κατέβασα το "Βοήθημα" nvidia-settings, το οποίο μπήκε πάνω-πάνω στο υπομενού Διαχείριση Συστήματος, εμφανιζόμενο με τίτλο: "NVIDIA XServer Settings", και το οποίο υποθέτω ότι ενημερώνει το χρήστη κάθε φορά που κάποιος νεότερος οδηγός για την κάρτα γραφικών είναι διαθέσιμος

Η ερώτησή μου:

Αν εγκατασταθεί ο συγκεκριμένος οδηγός, θα πάψει η κατάσταση που περιγράφω;

Ευχαριστώ.
-
System:Host LianLiPC10P5QC Kernel: 3.16.0-38-generic x86_64 (64 bit)
Desktop: Cinnamon 2.6.13  Distro: Linux Mint 17.2 Rafaela
CPU: 4C Xeon X5492 (-HT-MCP-) cache: 6144 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 ssse3 vmx)
Clock Speeds: 1: 3399.989 MHz 2: 3399.989 MHz 3: 3399.989 MHz 4: 3399.989 MHz
GPU: NVIDIA GM107 [GeForce GTX750Ti]
X.Org: 1.15.1 drivers: nvidia (unloafed: bdev,nouveau) Resolution: [email protected]
GLX Renderer: GeForce GTX750Ti/PCIe/SSE2
GLX Version:2.1 Mesa 10.1.3
Audio Card1: NVIDIA Device 0fbc
driver:snd_hda_intel
Sound: ALSA ver:k3.16.0-38-generic
Card2: Intel 82801JI (ICH10) HD Audio Ctrlr
Network: Qualcomm Atheros AR8121/AR8114/Gigabit
driver:ATL1E

Αποσυνδεδεμένος talos

• To be or not to be is true
  • Amazing Μint Guru
  • Church of the SubGenius
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργία απεικόνισης μέσω λογισμικού
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2015, 08:01:52 μμ »
Κατατοπιστικότατο το post, αλλά έχουμε τους λόγους μας που ζητάμε την δημιουργία μιας σωστής υπογραφής του συστήματος για να καταλάβουμε τι συμβαίνει. Μελέτησε τις παραπομπές στην υπογραφή μου.

Πέρασες του οδηγούς μέσα από το ειδικό εργαλείο που δίνει το Mint?
Το να κατεβάσεις και να περάσεις τους οδηγούς με το χέρι κατεβάζοντας τους δεν είναι ότι εξυπνότερο μπορείς να κάνεις ειδικά αν δεν έχεις μια εμπειρία. Θα πρέπει να έχεις πολύ ειδικό λόγο για να το κάνεις και αφού αποκλείσεις πρώτα τις άλλες λύσεις.

Το  nvidia-settings έχει να κάνει με τα (έκπληξη) settings. Αν στήσεις το σύστημα όπως πρέπει δεν χρειάζεσαι καμιά λειτουργία τέτοια και δεν την κάνει κιόλας. Η αναβαθμίσεις για τα πάντα είναι ενοποιημένες στο mint.
-- Λίστα ΟδηγώνΧρήσεων - Οδηγός Χρήσης του linuxmint.gr - Οδηγός Χρήσης ΒΒcode - Δημιουργία υπογραφής - IRC --
Έκλεψα κι έκρυψα σε ξύλο κουφωτό το σπόρο του πυρός, το δάσκαλο για πάσα τέχνη των θνητών, προίκα μεγάλη.
Για τέτοιο κρίμα πληρώνω μετέωρος στην ερημιά, καρφωμένος σε τούτο το βράχο.

(εν διαστάσει)

Αποσυνδεδεμένος lucinos

• Great Mint Guru
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 13, 2015, 08:03:21 μμ »
Η ερώτησή μου:

Αν εγκατασταθεί ο συγκεκριμένος οδηγός, θα πάψει η κατάσταση που περιγράφω;

Ευχαριστώ.
-

Ο nouveau είναι ο λεγόμενος ανοικτός οδηγός. Προσωπικά τον χρησιμοποιούσα για χρόνια ως το 2013 σε μια gts 250 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ο nvidia είναι ο λεγόμενος κλειστός οδηγός και ειδικά για nvidia κάρτες γραφικών προτείνεται.

Εγώ δεν ξέρω γιατί έχεις πρόβλημα (αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι περισσότερο ελεύθερα), αλλά ναι είναι πολύ πιθανό να φτιάξει το πρόβλημα με τον οδηγό τής nvidia όχι όμως βέβαιο. (οπότε μάλλον δεν σε βοήθησα πολύ)

Απλά διευκρινίζω ότι δεν είναι ο ένας νεώτερος τού άλλου, αλλά είναι δύο διαφορετικοί οδηγοί από εντελώς διαφορετικές ομάδες (τον nouveau τον δημιουργεί η κοινότητα τού ελεύθερου λογισμικού ενώ τον nvidia τον δημιουργεί η nvidia)

Κάτι που συνηγορεί υπέρ τής πιθανότητας να φτιάξει με τον κλειστό οδηγό είναι ότι κάπου διάβασα για προβλήματα τής maxwell αρχιτεκτονικής τής nvidia με τούς ανοικτούς οδηγούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2015, 08:37:14 μμ by lucinos »

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μ.

• Cool Mint User
  • Όταν σκοτώνονται, η ζωή τραβάει την ανηφόρα
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 13, 2015, 09:58:32 μμ »
Κατατοπιστικότατο το post, αλλά έχουμε τους λόγους μας που ζητάμε την δημιουργία μιας σωστής υπογραφής του συστήματος για να καταλάβουμε τι συμβαίνει. Μελέτησε τις παραπομπές στην υπογραφή μου.

Πέρασες του οδηγούς μέσα από το ειδικό εργαλείο που δίνει το Mint?
Το να κατεβάσεις και να περάσεις τους οδηγούς με το χέρι κατεβάζοντας τους δεν είναι ότι εξυπνότερο μπορείς να κάνεις ειδικά αν δεν έχεις μια εμπειρία. Θα πρέπει να έχεις πολύ ειδικό λόγο για να το κάνεις και αφού αποκλείσεις πρώτα τις άλλες λύσεις.

Το  nvidia-settings έχει να κάνει με τα (έκπληξη) settings. Αν στήσεις το σύστημα όπως πρέπει δεν χρειάζεσαι καμιά λειτουργία τέτοια και δεν την κάνει κιόλας. Η αναβαθμίσεις για τα πάντα είναι ενοποιημένες στο mint.

Καλησπέρα σε όλους και πάλι κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Όταν λες "ειδικό εργαλείο που δίνει το Mint" να υποθέσω ότι εννοείς τον Διαχειριστή Οδηγών? Αν αυτό εννοείς, όχι δεν το έκανα, αλλά νομίζω ότι είναι άλλο το κατέβασμα ενός οδηγού και άλλο να τον τρέξεις (δηλ. να τον περάσεις).

Εν πάση περιπτώσει, αφού περίμενα τόση ώρα (πάνω από 2 ώρες, λόγω αργού internet), ο οδηγός που έγραψα πιο πάνω από το site της NVIDIA, κατέβηκε μεν, αλλά όταν δοκίμασα να τον εγκαταστήσω, η εγκατάσταση απέτυχε, χωρίς να εξηγείται επαρκώς ο λόγος. Στη συνέχεια, άνοιξα πάλι τον Διαχειριστή Οδηγών και επέλεξα να αντικαταστήσω το υπάρχοντα με έναν από τους προτεινόμενους της NVIDIA. Διάλεξα αυτόν που ο Διαχειριστής εμφανίζει ως: nvidia-346-updates, Έκδοση 346.82-0ubuntu0.2, NVIDIA binary driver - version 346.82.

Στη συνέχεια, επανεκίνησα τον υπολογιστή και - ώ του θαύματος! - το μήνυμα του τίτλου του παρόντος νήματος δεν εμφανίστηκε πια. Να υποθέσω ότι με τον καινούργιο οδηγό, η κατάσταση που περιέγραφε το μήνυμα εξαφανίστηκε και τώρα ο υπολογιστής τρέχει με ενεργοποιημένους τους επιταχυντές της κάρτας γραφικών?

Να προσθέσω επίσης ότι ενημέρωσα και το προφίλ μου με την υπογραφή, αν και μετά την εγκατάσταση του τωρινού οδηγού θα θέλει διόρθωση. Θα την κάνω σε πρώτη ευκαιρία.

Πάντως, επειδή η "υπογραφή" έχει περιορισμένο αριθμό χαρακτήρων, πρέπει να σημειώσω ότι αυτή που πέρασα σήμερα αφορά μόνο στον παρόντα υπολογιστή. Οι άλλοι υπολογιστές που τρέχουν Linux έχουν φυσικά διαφορετικό configuration, που δεν χωράει να μπει στην υπογραφή. Αυτό που θα κάνω λογικά, όταν επιστρέψω στην Αθήνα, είναι να δημιουργήσω ένα ξεχωριστό νήμα με πλήρη περιγραφή όλων των "προφίλ" των υπολογιστών μου, που τρέχουν Linux.

Καλό βράδυ κι ευχαριστώ και πάλι.
-
System:Host LianLiPC10P5QC Kernel: 3.16.0-38-generic x86_64 (64 bit)
Desktop: Cinnamon 2.6.13  Distro: Linux Mint 17.2 Rafaela
CPU: 4C Xeon X5492 (-HT-MCP-) cache: 6144 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 ssse3 vmx)
Clock Speeds: 1: 3399.989 MHz 2: 3399.989 MHz 3: 3399.989 MHz 4: 3399.989 MHz
GPU: NVIDIA GM107 [GeForce GTX750Ti]
X.Org: 1.15.1 drivers: nvidia (unloafed: bdev,nouveau) Resolution: [email protected]
GLX Renderer: GeForce GTX750Ti/PCIe/SSE2
GLX Version:2.1 Mesa 10.1.3
Audio Card1: NVIDIA Device 0fbc
Sound: ALSA ver:k3.16.0-38-generic
Card2: Intel 82801JI (ICH10) HD Audio Ctrlr
Network: Qualcomm Atheros AR8121/AR8114/Gigabit
driver:ATL1E

Αποσυνδεδεμένος talos

• To be or not to be is true
  • Amazing Μint Guru
  • Church of the SubGenius
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2015, 10:57:43 μμ »
Τους οδηγούς τους περνάμε μέσα από το εργαλείο.
Ένα από τα πράγματα που θα πρέπει να ξεχάσεις στο mint είναι να ψάχνεις αριστερά και δεξιά και να κατεβάζεις προγράμματα και οδηγούς από εδώ και εκεί.
Τα πάντα (σχεδόν) υπάρχουν στο κέντρο λογισμικού και τα βάζουμε από εκεί.

Λογικά έχεις τον κλειστό οδηγό ποια και το εργαλειο nvidia-settings θα σου επιτρέπει να κάνεις κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις. Μπορείς να το δείς και με την εντολή
Κώδικας: [Επιλογή]
inxi -Gθα σου πει κάτι σαν  drivers: nvidia (unloaded: fbdev,vesa,nouveau)

Δεν είναι ανάγκη να φτιάξεις νήμα με την περιγραφή των υπολογιστών σου. Απλά κάθε φορά που θα ρωτάς κάτι, φρόντισε να δίνεις και την σχετική πληροφορία.
-- Λίστα ΟδηγώνΧρήσεων - Οδηγός Χρήσης του linuxmint.gr - Οδηγός Χρήσης ΒΒcode - Δημιουργία υπογραφής - IRC --
Έκλεψα κι έκρυψα σε ξύλο κουφωτό το σπόρο του πυρός, το δάσκαλο για πάσα τέχνη των θνητών, προίκα μεγάλη.
Για τέτοιο κρίμα πληρώνω μετέωρος στην ερημιά, καρφωμένος σε τούτο το βράχο.

(εν διαστάσει)
The following users thanked this post: Παναγιώτης Μ.

Αποσυνδεδεμένος lucinos

• Great Mint Guru
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2015, 11:03:38 μμ »
στο Linux υπάρχουν τρία είδη από οδηγούς σε κάρτες γραφικών

α) οι κλειστοί οδηγοί (που τούς φτιάχνει ο κατασκευαστής nvidia, amd)
β) οι ανοικτοί οδηγοί (που τούς φτιάχνει η κοινότητα τού ελεύθερου λογισμικού)
γ) η vesa (που είναι σταθερό ανοικτό πρότυπο αλλά δεν προσφέρει καμμία επιτάχυνση)

Τόσο οι κλειστοί, όσο και οι ανοικτοί προσφέρουν επιτάχυνση. Δεν προσφέρει επιτάχυνση η vesa. Σκοπός τής vesa είναι να υπάρχει κάτι που δίνει τουλάχιστον εικόνα αν για κάποιο λόγο αποτύχουν οι κανονικοί οδηγοί.  Εσύ πριν φαίνεται είχες εγκατεστημένους τούς ανοικτούς οδηγούς (που γενικά είναι ούτως ή άλλως εγκατεστημένοι) αλλά δεν παίζανε και έτρεχε η vesa και όχι οι ανοικτοί οδηγοί.

Ειδικά για την nvidia προτείνονται οι κλειστοί καθώς έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Επίσης μάλλον υπάρχει πρόβλημα στούς ανοικτούς με την maxwell. Γενικά λόγοι για να προτιμήσεις τούς ανοικτούς:
α) θέλεις μόνο ελεύθερο λογισμικό και δεν θέλεις τίποτα κλειστού κώδικα.
β) είναι σωστά ενσωματωμένοι στον πυρήνα και πιο αξιόπιστοι.
Προσωπικά όσα χρόνια είχα τούς ανοικτούς οδηγούς δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα. Δύο χρόνια με τούς κλειστούς, δύο φορές βρέθηκα χωρίς γραφικό περιβάλλον και λύθηκε το πρόβλημα με απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση τών οδηγών (όχι σε mint όμως, το mint είναι πιο συντηρητικό στις αναβαθμίσεις και πιστεύω πιο ασφαλές)
γ) υποστηρίζονται καλύτερα οι παλιές κάρτες γραφικών.
Οι κατασκευαστές εγκαταλείπουν ή και αφαιρούν την υποστήριξη στα παλιά μοντέλα. Οι ανοικτοί οδηγοί όμως μπορεί να έρχονται δεύτεροι αλλά αν υποστηρίξουν κάτι το υποστηρίζουν για πάντα και το υποστηρίζουν όλο και καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2015, 11:06:52 μμ by lucinos »
The following users thanked this post: Παναγιώτης Μ.

Αποσυνδεδεμένος keskeridis

• Mint Apprentice
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 04, 2017, 04:16:50 μμ »
Καλησπέρα .
Σήμερα μου έβγαλε και σε εμένα το ίδιο μήνυμα :

Spoiler
Το Cinnamon εκτελείται χωρίς επιτάχυνση υλικού αυτή τη στιγμή και, ως αποτέλεσμα, μπορεί να παρατηρηθεί υψηλή χρήση της CPU.
Μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους οδηγούς ή κάποιο άλλο ζήτημα. Για καλύτερη εμπειρία, προτείνεται η χρήση αυτής της κατάστασης λειτουργίας μόνο για αντιμετώπιση προβλημάτων υλικού και συσκευών.

Όπως φαίνεται και στην υπογραφή μου , έχω μια κάρτα γραφικών ATI και δουλεύω με 2 οθόνες.
Επίσης να αναφέρω ότι στην υπολογιστή μου έχω περασμένα και τα Windows 10 (Dual Boot)
Ενώ στα Windows δουλεύει κανονικά η κάρτα γραφικών , στα Mint μου έβγαλε αυτό το σφάλμα και δεν δουλεύει η μια οθόνη .

Στο τερματικό με εντολή "sudo apt-get update" δεν έχω σφάλματα .

Μπορεί κανένας να βοηθήσει ?

περιγραφή συστήματος
System:    Host: JohnnieLinux
           Kernel:    3.19.0-32-generic x86_64 (64 bit)
           Desktop:   Cinnamon 2.8.8

Distro: Linux Mint 17.3 Rosa
CPU:       Hexa core AMD Phenom II X6 1090T (-MCP-) cache: 3072 KB
           clock speeds: max: 3200 MHz 1: 1600 MHz 2: 800 MHz 3: 800 MHz 4: 3200 MHz 5: 800 MHz 6: 800 MHz

Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Oland PRO [Radeon R7 240/340]
           Display Server: X.Org 1.17.1 drivers: fbdev,ati (unloaded: vesa,radeon) Resolution: [email protected]
           GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.6, 128 bits) GLX Version: 3.0 Mesa 10.5.9

Audio:     Card-1 Advanced Micro De

Τελευταία θέματα