*

Τελευταία θέματα

Αποστολέας Θέμα: Με απλά λόγια  (Αναγνώστηκε 2733 φορές)

Αποσυνδεδεμένος seemsfunny

• Cool Mint Wizard
    • Προφίλ
Με απλά λόγια
« στις: Μάιος 11, 2016, 02:34:55 μμ »
Θα τα γράψω με αριθμούς για να είναι πιο εύκολα στο διάβασμα και απλά θα σχολιάσω ότι μου έρχεται στο μυαλό.

1) Μέλη-φαντάσματα.

Ξεκίνησα με αυτό https://linuxmint.gr/index.php/topic,2285.msg19959.html#msg19959
και κατέληξα να έχω την σημερινή μου σελίδα. Είχα καιρό να μπω και γύρισα να ρωτήσω για απόψεις στα κενά ασφαλείας του apache. Επίσης μετά από κάθε φορμάτ δεν έκανα log in αλλά κοιτούσα πάντα αυτό https://linuxmint.gr/index.php/topic,3379.msg28226.html#msg28226

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το μέλος-φάντασμα σίγουρα όμως ξέρω πως από την στιγμή που έφτιαξα την σελίδα μου δεν είχα κάτι παραπάνω για να ρωτήσω. Πολλές φορές όμως σε πολλά θέματα που θέλω να βοηθήσω καταλαβαίνω ότι δεν έχω τις γνώσεις και γράφω βλακείες. Άρα η μπαίνω κάθε τόσο για να ρωτάω ή μπαίνω πιο συχνά με την καλή θέληση προκαλώντας κακό στο φόρουμ με τις λανθασμένες γνώσεις μου και προτιμώ το πρώτο.

2) Ψηφοφορία.

Απ'την αρχή έλεγα ότι τα μέλη δεν κάνει να ψηφίζουν γιατί ερχόμαστε και φεύγουμε. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα:

α) Άσχετα με το τι θα γίνει στο φόρουμ να μέλη να έχουν πολλές προτάσεις να προτείνουν όπου όποια πρόταση και αν εφαρμοστεί από την δημοκρατία της ψήφου περνάμε στην χούντα των μελών.
β) Το φόρουμ είτε παραμείνει όπως είναι ειτε αλλάξει θα αλλάξουν οι συμπεριφορές των ατόμων που έχουν γνώσεις.
γ)  Τα στατιστικά της ψηφοφορίας δεν θα είναι ποτέ πραγματικά ούτε σαν δείγμα.

Με μια πρόταση μια ομάδα ανθρώπων ζητάνε την γνώμη 3ων για το πως να κάνουν την δουλειά τους με αποτέλεσμα στο τέλος να διασπαστεί η ομάδα.

3) Κλείδωμα θέματος.

Δεν έχω κάτι προσωπικό με γον Γιώργο Τ. ούτε με κάποιον άλλο αλλά θεωρώ απαράδεκτο να κλειδώσει κάποιος θέμα. Άσχετα με το τι θα πούνε τα μέλη αν θέλουν συγκεκριμένα άτομα μιλάνε στο irc,facebook,skype,icq,oovoo και ότι άλλο υπάρχει οπότε το κλείδωμα θέματος είναι μονόδρομος διαφωνίας και εκνευρισμού.

4) Παλιά-νέα μέλη στην ομάδα διαχείρισης.

Σίγουρα πάντα υπάρχουν φιλοδοξίες και αν έχουμε πέσει στην εξαίρεση λόγο του "ελεύθερου λογισμικού"  τότε υπάρχει το "γαμώτο". Στην προσπάθεια της ομάδας για το ποιος θα μείνει ή ποιος θα φύγει είναι κάτι που μπορείς να μελετήσεις με ποσοστά. Αν υπάρχουν 10 άτομα και φύγουν τα δύο μικρό το κακό. Νέα άτομα θα μπούνε να συμπληρώσουν το κενό σίγουρα όμως δεν θα είναι ποτέ το ίδιο και σε καμία περίπτωση τον χρόνο που "έχασε" κάποιος δεν θα μπορεί να του τον επιστρέψει κανείς οπότε είναι άδικο αν κάποιος βγει για "άκυρο" λόγο. Οι λόγοι πάντα είναι κάτι που αφορά μόνο εσάς.

5) Λήξη/κλείδωμα ψηφοφορίας.

Αφού όλοι είπαμε τις απόψεις μας έχουμε 3ς επιλογές. (καλή η θεωρία αλλά περνάμε στην πράξη τώρα.)

α) Παραμένει το φόρουμ όπως είναι και όσοι είναι αδικοιμένοι φεύγουν.
β) Παραμένει το φόρουμ και όσοι φεύγουν φτιάχνουν κάτι καινούργιο και έτσι μοιράζονται τα μέλη.
γ) Παραμένει το φόρουμ, Φτιάχνεται καινούργιο φόρουμ, έχουν χωριστεί τα μέλη σε δύο σελίδες.
δ) Αφού έχουν γίνει και τα 3 παραπάνω και εδώ και στο καινούργιο φόρουμ ξενερώνουν οι άνθρωποι που έχουν γνώσεις και πλέον κοιτάνε τον υπολογιστή τους και τους υπολογιστές από φίλους τους.

Αφού έχουν συμβεί όλα ή κάποια από τα παραπάνω δύο ερωτήσεις μου έρχονται στο μυαλό.

1) Με παραπάνω διαχειριστές δεν θα είχε λυθεί το πρόβλημα?
2) Ποιος λόγος μας οδήγησε εδώ? Αφού έκατσα και διάβασα πάλι αρκετές απαντήσεις και ειδικά του anvo που έγραψε ότι αρκετοί έχουμε μπερδευτεί για το τι πραγματικά έχει γίνει έπιασα τον εαυτό μου να είμαι ένας ακόμη "μπερδεμένος". Ίσως να φταίει το ότι όλες οι απόψεις στην θεωρία είναι σωστές αλλά δεν γίνονται πράξεις.
περιγραφή συστήματος
System:    Host: mint-linux Kernel: 3.13.0-37-generic x86_64 (64 bit) Desktop: KDE 4.14.2 Distro: Linux Mint 17.1 Rebecca
CPU:       Octa core AMD FX-8320E Eight-Core (-MCP-) cache: 16384 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3 svm)
           Clock Speeds: 1: 1400.00 MHz 2: 1400.00 MHz 3: 3200.00 MHz 4: 3200.00 MHz 5: 1400.00 MHz 6: 3200.00 MHz 7: 1400.00 MHz 8: 3200.00 MHz
Graphics:  Card: NVIDIA GM107 [GeForce GTX 750]
           X.Org: 1.15.1 drivers: FAILED: fbdev,vesa,nouveau Resolution: 1280x1024@0.0hz
           GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.4, 128 bits) GLX Version: 2.1 Mesa 10.1.3

Αποσυνδεδεμένος talos

• To be or not to be is true
  • Amazing Μint Guru
  • Church of the SubGenius
    • Προφίλ
Απ: Με απλά λόγια
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2016, 02:56:41 μμ »
Είναι λογικό να υπάρχουν αυτές οι απορίες. Και οι σχετικές συζητήσεις είναι δύσκολο να βρεθούν μέσα σε τόσα  μεγάλα νήματα. Εν συντομία
  • Κάποιος κατακύρωσε ένα όνομα στο όνομα του και το φιλοξενούσε σε υπολογιστή της εταιρείας του έχοντας κάποιες διαφημίσεις με μπαράκια. Κανένα πρόβλημα μέχρι έδώ.
  • Το άτομο αυτό σταμάτησε να είναι ενεργό για χρόνια. Κανένα πρόβλημα  μέχρι εδώ. 
  • Το άτομο αυτό δεν έδινε πρόσβαση στον υπολογιστή σε κανέναν διαχειριστή, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να γίνουν απλές εργασίες.
  • Επί τουλάχιστον 2 χρόνια με υπομονή περιμέναμε να συνεδριάσουμε να λυθεί το πρόβλημα.  Όταν έγινε η συζήτηση δηλώθηκε πως είναι προσωπική ιδιοκτησία του και αν συμβεί κάτι η κοινότητα θα κληρονομηθεί σε ένα άγνωστό σε όλους στενό του συνεργάτη.
  • Υπήρξε παραίτηση διαχειριστών καθώς και διαγραφή κάποιων. Έγινε μια μεσολάβηση και συμφωνήθηκε να συζητηθεί το θέμα δημόσια και να αποφασίσει η κοινότητα.
  • Συζητάγαμε πάνω από ένα μήνα μόνοι μας και προσπαθούσαμε να βρεθεί μια λύση.
  • Κάποιοι δεν τηρούν τον λόγο τους και καταφεύγουν σε φτηνές δικαιολογίες.
  • Αναγκαστικά όλοι οι ενεργοί διαχειριστές θα επωμιστούμε το κόστος και θα μεταβούμε σε νέο χώρο.
  • Ελπίζω να έγινε εμφανές πως καταβλήθηκε από εμάς κάθε δυνατή προσπάθεια για να μην φτάσουμε έως εδώ. Καταλήξαμε σε αυτόν το δρόμο ως τον λιγότερο επώδυνο και καταστροφικό για την κοινότητα.
  • Η σχετική διαδικασία θα μπορούσε να είχε σταματήσει οποιοδήποτε στιγμή, πριν η μετά την δημοσιοποίηση της, απλά αναγνωρίζοντας πως το παρόν είναι μια κοινότητα ελεύθερων ατόμων και όχι προσωπική ιδιοκτησία κανενός.
Αυτά σε συντομία. Αντίθετή άποψη πέραν αφορισμών δεν νομίζω να πάρεις, αλλά είπαμε η ελπίδα για την ύπαρξη μιας στοιχειώδους κοινής λογικής παθαίνει τελευταία. Και αυτό τελικά δεν είναι κοινή λογική αλλά μια παράλογη πίστη.
-- Λίστα ΟδηγώνΧρήσεων - Οδηγός Χρήσης του linuxmint.gr - Οδηγός Χρήσης ΒΒcode - Δημιουργία υπογραφής - IRC --
Έκλεψα κι έκρυψα σε ξύλο κουφωτό το σπόρο του πυρός, το δάσκαλο για πάσα τέχνη των θνητών, προίκα μεγάλη.
Για τέτοιο κρίμα πληρώνω μετέωρος στην ερημιά, καρφωμένος σε τούτο το βράχο.

(εν διαστάσει)

• Cool Mint Wizard
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2016, 03:05:11 μμ »
Οπότε ερχόμαστε στο ζητούμενο να δούμε πριντ ότι έχετε όντως τους κωδικούς σαν admin και να λυθεί το πρόβλημα? +αποκατάσταση σε όσους ήταν και άξιζε που ήταν στην ομάδα διαχ.?
περιγραφή συστήματος
System:    Host: mint-linux Kernel: 3.13.0-37-generic x86_64 (64 bit) Desktop: KDE 4.14.2 Distro: Linux Mint 17.1 Rebecca
CPU:       Octa core AMD FX-8320E Eight-Core (-MCP-) cache: 16384 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3 svm)
           Clock Speeds: 1: 1400.00 MHz 2: 1400.00 MHz 3: 3200.00 MHz 4: 3200.00 MHz 5: 1400.00 MHz 6: 3200.00 MHz 7: 1400.00 MHz 8: 3200.00 MHz
           GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.4, 128 bits) GLX Version: 2.1 Mesa 10.1.3

Αποσυνδεδεμένος talos

• Amazing Μint Guru
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2016, 03:09:47 μμ »
Όσο για το τι συνέβη, ήταν μια πρωτόγνωρη διαδικασία, ένα πείραμα εφαρμογής μιας δημοκρατίας. Με όλα τα προβλήματα που αυτό έχει. Αλλά έτσι μαθαίνουμε με πειραματισμούς  βλέπουμε τι πήγε σωστά και τι πήγε λάθος. Και οι επόμενοι το κάνουν ίσως κάπως αλλιώς.

Υπήρξαν κατηγορίες πως θέλαμε τα πάρουμε το φόρουμ ή ότι είχαμε προαποφασίσει την διάσπαση. Αυτό νομίζω θα φανεί σε όποιον διαβάσει την  την κουβέντα ότι δεν είναι αληθές. Το να φύγεις και να φτιάξεις κάτι είναι το μόνο εύκολο. Απλά όμως δεν θέλαμε. Και άνεργοι είμαστε και λεφτά δεν έχουμε οι περισσότεροι. Ούτε διάθεση να τρεχουμε, παρά μόνον η αναγκαιότητα. Απλά η κοροϊδία τα προβλήματα ασφαλείας και οι δυσλειτουργίες είχαν συσσωρευτεί και έπρεπε να αναληφθεί επιτέλους δράση.

Ίσως να ήταν σφάλμα που έγινε έτσι, ίσως και όχι. Έτσι και αλλιώς κάποιοι θα μας κατηγορούσαν ότι και να συνέβαινε. Είναι μέρος του παιγνιδιού. Αλλά υπήρχε μια μικρή έστω πιθανότητα επικράτησης της λογικής. Και είπαμε να το κυνηγήσουμε.

Και δεν μετανιώνουμε για το πείραμα. Γίναμε ίσως όλοι μας λίγο σοφότεροι, η κοινότητα έχει κάποιες ελπίδες να συνεχίσει να υπάρχει και μακάρι να τα θυμόμαστε αυτά μια μέρα και να γελάμε. 
-- Λίστα ΟδηγώνΧρήσεων - Οδηγός Χρήσης του linuxmint.gr - Οδηγός Χρήσης ΒΒcode - Δημιουργία υπογραφής - IRC --
Έκλεψα κι έκρυψα σε ξύλο κουφωτό το σπόρο του πυρός, το δάσκαλο για πάσα τέχνη των θνητών, προίκα μεγάλη.

(εν διαστάσει)

Αποσυνδεδεμένος Constantine

• Mint Guru
  • Net is vast and infinite
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 11, 2016, 03:17:37 μμ »
Και κατι ακομα, γιατι ειπωθηκε απο αρκετους χρηστες για φιλοδοξιες κτλ...ο σκοπος δεν ειναι να κανουμε κατι καινουργιο για να παρουμε τα μελη με το μερος μας για να επωφεληθουμε κατι..ειλικρινα εγω προσωπικα δεν ξερω πως θα μπορεσουμε να κερδισουμε απο ενα φορουμ , που δεν θα  ανηκει σε κανεναν, προσπαθουμε να στεγαστει σε καποιο πανεπιστημιακο ιδρυμα , χωρις διαφημισεις αν γινετε κτλ.
Αν υπαρχει εστω και ενας ρε παιδια πειτε μου μπας και βγαλω κατι ανεργος ειμαι..τι πω :P :P
Λίστα ΟδηγώνΧρήσεων - Οδηγός Χρήσης του linuxmint.gr - Οδηγός Χρήσης ΒΒcode
Desktop
System:Linux Mint 17.3 Cinnamon, Kernel: 3.19.0-32-generic  64bit
CPU i5 6600 || VGA: AMD R9 380|| Ram:8GB||motherboard:Gigabyte Z170-HD3P

Αποσυνδεδεμένος talos

• Amazing Μint Guru
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2016, 03:18:57 μμ »
Παράθεση
Οπότε ερχόμαστε στο ζητούμενο να δούμε πριντ ότι έχετε όντως τους κωδικούς σαν admin και να λυθεί το πρόβλημα? +αποκατάσταση σε όσους ήταν και άξιζε που ήταν στην ομάδα διαχ.?
Αυτό ήταν το ένα ζητούμενο εδώ και 2 χρόνια. Για λόγους του να κάνεις απλά την δουλειά που εθελοντικά κάνεις.  Αλλά μπήκε και στην μέση το θέμα της ιδιοκτησίας της κοινότητας. Εσύ μπορείς να δεχτείς ότι τους κόπους σου εδώ τους θεωρεί κάποιος σαν ενα μεταβιβάσιμο asset?
Και για τεχνικούς και ηθικούς λόγους θα πρέπει η κοινότητα να μεταφερθεί σε άλλο υπολογιστή. Αυτά θα μπορούσαν να είχαν συζητηθεί και λήξει όμορφα εδώ και καιρό. Είναι γελοίο να  θεωρεί κανείς ότι το ποιοι θα είναι διαχειριστές ήταν το πρόβλημα. Δυστυχώς έχει χαθεί η εμπιστοσύνη και είναι αρκετά δύσκολο να ξανακερδιθεί όχι όμως και αδύνατο.
Μετά και από τα τελευταία γεγονότα, νομίζω δεν είμαι άδικος σε αυτή την διαπίστωση. Απλά μου είναι δύσκολο να δεχθώ ότι σπαταλήθηκε τόση ενέργεια για τον εγωισμό κάποιου που έτσι και αλλιώς μας είχε εγκαταλείψει στην τύχη μας. Και κόντεψε να διαλυθεί η κοινότητα για αυτό. Πιστεύεις πως έχω άδικο;

(εν διαστάσει)

Αποσυνδεδεμένος giorgostriant

• ROOT
  • Administrator
  • Great Mint Guru
  • LINUX FOR LIFE
    • Προφίλ
    • www.linuxmint.gr
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 11, 2016, 03:36:56 μμ »
Καμία κοινότητα δεν κόντεψε να διαλυθεί και ούτε πρόκειται.. το ότι 28 άτομα θέλουν να κάνουν ένα άλλο φορουμ είναι δεκτό και σεβαστό αλλά όχι να πάρουν το υπάρχον φόρουμ με βάση μια άκυρη ψηφοφορία.. Δεν θα πω ξανά τους λόγους, τους έχω δηλώσει και είναι ξεκάθαροι με αποδείξεις.
Καλή συνέχεια.. μπορείται να συνεχίσετε τους πολιτικούς λόγους αν πιστέυεται πως αυτό κάνει καλό σε εσάς ή την κοινότητα, αλλά εγώ δεν είμαι πολιτικός.
“If you have an apple and I have an apple and we exchange these apples then you and I will still each have one apple.
But if you have an idea and I have an idea and we exchange these ideas, then each of us will have two ideas.”      George Bernard Shaw

www.linuxmint.gr, www.fogiocom.gr , www.g-t.photography
περιγραφή συστήματος
Lenovo Z575
Linux Mint 17.3 Mate + Cinnamon
LMDE 2 mate
AMD A-Series A6-3420M(1.6GHz-2.3GHz Turbo mode)
AMD Radeon HD 6650M
8GB Memory 256GB SSD +64GB SSD

• Cool Mint Wizard
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 11, 2016, 03:59:34 μμ »
Αγαπητέ Γιώργο δεν τα πάω κι εγώ καλά με την πολιτική αλλά είμαι της άποψης τα 28 άτομα είναι οι τελευταίοι που απάντησαν. Αν φύγουν αυτά τα άτομα που λες θα μείνεις μόνος με το φόρουμ και στην εποχή που ζούμε ξέρουμε πόσο εύκολα ανεβαίνει και κατεβαίνει οποιαδήποτε σελίδα. Δεν είναι λύση αυτή και κακώς ασχολούμαι γιατί μπορώ και στο γοογκλ να βρω κάποιες απαντήσεις ίσως όχι τόσο άμεσες αλλά στο τέλος θα τις βρω. Απλά παλευω έστω και την τελευταία στιγμή να σωθεί η κατάσταση γιατί όπως δεν δέχεσαι την μεταφορά του φόρουμ έτσι και οι άλλοι 28 δεν δέχονται να παραμείνουν εδώ και το βλέπω λίγο παραπέρα πιο θα είναι το αποτέλεσμα για τους κόπους σας και όχι για το συμφέρον μου.
περιγραφή συστήματος

Αποσυνδεδεμένος talos

• Amazing Μint Guru
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 11, 2016, 04:14:57 μμ »
Παράθεση
Καμία κοινότητα δεν κόντεψε να διαλυθεί και ούτε πρόκειται.. το ότι 28 άτομα θέλουν να κάνουν ένα άλλο φορουμ είναι δεκτό Καλή συνέχεια.. μπορείται να συνεχίσετε τους πολιτικούς λόγους αν πιστέυεται πως αυτό κάνει καλό σε εσάς ή την κοινότητα, αλλά εγώ δεν είμαι πολιτικός.
Κάθε προσεχτικός αναγνώστης σίγουρα δεν μπορεί παρά να παρατηρήσει πώς είναι μια εξαιρετικά τεκμηριωμένη απάντηση που συνδυάζει τον Λακωνίζειν της Αρχαίας Σπάρτης με το Zen της μακρινής ανατολής.  Σαφώς ξεχωρίζει για την τεκμηρίωση τον δομημένο λόγο και  τα στοιχεία που παραθέτει αντίθετα με κάποιες άλλες.

Παράθεση
Καλή συνέχεια.. μπορείται να συνεχίσετε τους πολιτικούς λόγους αν πιστέυεται πως αυτό κάνει καλό σε εσάς ή την κοινότητα, αλλά εγώ δεν είμαι πολιτικός.
Είναι γεγονός και το έχουμε πει πολλές φορές πως αυτό κάνει μεγάλο κακό στην κοινότητα. Θα μου επιτρέψεις να σε μαλώσω λίγο όμως. Πως έχεις επιτρέψει τόσο καιρό να συμβαίνει αυτό  (είναι πάνω απο μήνας!) και σαν αρχηγός να μην βάζεις μια τάξη στην κοινότητα. Εμείς είμαστε κακοί άνθρωποι και θέλουμε το κακό της! Εσύ γιατί μας αφήνεις;

Αλλά υπάρχει μια λύση!
Ας μιλήσουμε με αποδείξεις. Ζήτησε από τους χρήστες να πουν  είτε ότι α) σου έχουν εμπιστοσύνη είτε που είναι μάλλον το καλύτερο ότι β) θέλουμε το κακό της κοινότητας και μας καλούν να μην φτιάξουμε ένα φόρουμ. Φτιάξε την διατύπωση της ερώτησης όπως θέλεις. Αρκεί να γίνει η ψηφοφορία με τον ίδιο τρόπο δηλαδή επώνυμα και καθόρισε  από τα πριν το πλήθος των ψήφων για να είναι το αποτέλεσμα έγκυρο. 50 ψήφοι; 100 ψήφοι; 200 ψήφοι; 500 ψήφοι; Πες μας το νούμερο και τους λόγους και θα το αποδεχθούμε χωρίς ερωτήσεις.

Και αν πιστεύει ο κόσμος ότι έχεις δίκιο και δεν θα κάνω το παραμικρό και θα σου ζητήσω και προσωπικά συγνώμη. Χωρίς τσιριμώνιες και αστερίσκους.  Και εγώ τον λόγο μου τον τηρώ. Πιστεω το ίδιο και για τους άλλους. Κάντε το έτσι και σώσε την κοινότητα! Ώρα να βάλεις μια τάξη και όλους τους κακούς στην θέση τους. Τι λες; Καλό σχέδιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2016, 04:24:01 μμ by talos »

(εν διαστάσει)

Αποσυνδεδεμένος talos

• Amazing Μint Guru
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 11, 2016, 05:40:06 μμ »
Μοιάζει, (και αυτό μάλλον δεν είναι μια έκπληξη) πως το αφεντικό δεν το απασχολεί καθόλου το μέλλον της κοινότητας. Αλλά η κοινότητα δεν είναι (ευτυχώς) μόνο αυτός. Εσύ που με διαβάζεις έχεις μια δύναμη στα χέρια σου. Σαν κάθε μέλος, αν σε νοιάζει και έχεις λίγο βοηθηθεί  σώσε το φόρουμ.
Φτιάξε μια ψηφοφορία, ζήτησε να είναι επώνυμες οι ψήφοι, θέσε ένα αριθμό απαιτούμενης συμμετοχής και σταμάτα την διάσπαση. Είναι στο χέρι σου. Ζήτησε από τους χρήστες να μας πουν να σταματήσουμε ή ζήτησε  εναλλακτικά να εκφράσουν την εμπιστοσύνη τους στον επίσημο αρχηγό της κοινότητας. Η κοινότητα σε χρειάζεται! Το μέλλον της είναι και στα δικά σου χέρια.

Χμμ αυτό ακούγετε μάλλον σαν πολύ δημοκρατικό. Φτου κακά

(εν διαστάσει)

• Cool Mint Wizard
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2016, 01:07:07 μμ »
Δεν είναι λύση οι ψηφοφορίες αλλά ας ελπίσουμε ότι το θέμα τώρα που ακούστηκαν οι απόψεις να λήξει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με αποτέλεσμα όσα συζητήθηκαν να γίνουν πράξεις.
περιγραφή συστήματος