*

Τελευταία θέματα

Αποστολέας Θέμα: Κλειδωμενος προσαρμογεας δικτυου και παρεμποδιση εγκαταστασης LInux  (Αναγνώστηκε 2035 φορές)

Αποσυνδεδεμένος nikosMYR

• Cool Mint Apprentice
  • **
    • Προφίλ
Χαιρετε ειμαι νεος στη κοινοτητα και ο υπολογιστης που παρουσιαζει το προβλημα ειναι ενα λαπτοπ της HP, Pavilion G6 2240sa. Αγοραστηκε απο φιλη μου στην Αγγλια μεταχειρισμενο και πιστοποιημενο για τη λειτουργικοτητα του, fully refurbished. Το συγκεκριμενο μηαχανημα ερχοταν με Win8, οπως και αλλες συσκευες εκεινης της περιοδου η εγκατασταση γινοταν χρησιμοποιοντας τον ασυρματο προσαρμογεα δικτυου. Λιγο αργοτερα βγηκε η πρωτη αναβαθμιση τα 8,1 και εκει φανταζομαι αρχισαν τα προβληματα. Το πηγε παντου σπαταλοντας χρονο και χρημα οσπου πλεον αγανακτησε και γνωριζοντας οτι δεν εχω λαπτοπ μου το στειλε ταχυδρομικα, καλοκαιρι 2015. Εγω αρχικα ηθελα ενα μηχανημα που να τρεχει ΧΡ η στη χειροτερη τα 7 μιας και αρχικα το ηθελα για να τρεχω ενα προγραμμα με πολυ συγκεκριμενες απαιτησεις λειτουργικου μονο 32bit. Ηταν και η πρωτη μου επαφη με UEFI, δε θα σας κουρασω με παραθυροπεριπετειες, εχω ενα CD ubuntu 10.04 χρονια τωρα το οποιο χρησιμοποιουσα για να δω αν ηταν υλικο η λογισμικο το προβλημα σε μηχανηματα που πεφταν στα χερια μου. Αυτο που μου εκανε εντυπωση απο τις πρωτες μερες ηταν οτι και με 7 (το καταφερα αλλα δεν υπαρχαν οδηγοι για 32bit) και με ubuntu WLAN off. Τελικα κατεληξα να του βαλω 8,1 με εξωτερικο WiFi adapter. Καπου το χειμωνα καταφερα τελικα να ενεργοποιησω τον εσωτερικο προσαρμογεα το αναβαθμισα σε 10 κλπ. Καπου σ'αυτο το διαστημα εμαθα και για το mint οπου εχει flash, mp3 και αλλα καλουδια χρησιμα σε οποιον θελει να ξεκινησει το περασμα απο Win σε linux. Αποφασισα λοιπον να το κανω dual boot Win10 και mint, εγινε κι ενα λαθακι και εχασα ολο το διαμερισμα με τα 10 μαζι με τα αρχεια κλπ. Να ξεκαθαρισω οτι δε θελω πλεον dual boot εκτος κι αν απολυτως απαραιτητο. Κανω λοιπον την εγκατασταση mint και μετα την επανεκκινηση βλεπω συνηθως το ακολουθο μηνυμα

Intel UNDI, PXE-2.1 (build 083)

Copyright(c) 1997-2000 Intel Corporation

This Product is covered by one or more of the following patents:

US5,307,459,US5,343,872,US5,732,094,US6,570,884,US6,115,776 and

US6,327,625

Realtek PCIe FE FAmily Controller SEries v1.24 (10-07-10)

PXE-E61: Media test failure, check cable

PXE-M0F: Exiting PXE ROM.

No bootable device -- insert boot disk and press any key

Intel? Τι Intel εγω νομιζα οτι εχω να κανω με AMD και οτι ειναι ανταγωνιστριες εταιριες, μαλλον τα βρηκαν  σε κατι 8). Για να μπω σε λειτουργικο περιβαλλον πρεπει να βαλω το bootable mint οπου βλεπει καποιος οτι ολα εχουν μπει κανονικα στο σκληρο δες συν. Το αλλο παλι μηνημα ψευδως καταφερεται οτι δεν υπαρχει λειτουργικο και αφηνει υποννοια για σφαλματα στο σκληρο. Καταφερα να εγκαταστησω επιτυχως την τελευταια εκδοση ubuntu, αλλα δεν εχω ασυρματο δικτυο και εδω δεν λυνεται το προβλημα αφοραζοντας wifi adapter αφου ειναι ολα κλειδωμενα στο BIOS.
Περιμενω τις απαντησεις σας. 

Αποσυνδεδεμένος talos

• To be or not to be is true
  • Amazing Μint Guru
  • Church of the SubGenius
    • Προφίλ
Με έχεις μπλέξει εντελώς. Εγκατάσταση από ασύρματο προσαρμογέα??
Και PXE??
Έστηνες η ξεκινούσες το μηχάνημα με PXE ?? Από που ??
Με ενα μόνο μηχάνημα το οποίο έχει εσωτερικό δίσκο; ??
Πρώτη μου φορά ακούω για μηχάνημα με κλειδωμένο BIOS σε PXE.

Και τι εννοείς δεν μπορώ να βάλω συσκευή γιατί είναι κλειδωμένο απο το BIOS?

Ούτε και κατάλαβα μέσα στην ιστορία και την προίστορία το σημερινό πρόβλημα. Τι έκανες, τι περίμενες να κάνεις και τι κάνει;
-- Λίστα ΟδηγώνΧρήσεων - Οδηγός Χρήσης του linuxmint.gr - Οδηγός Χρήσης ΒΒcode - Δημιουργία υπογραφής - IRC --
Έκλεψα κι έκρυψα σε ξύλο κουφωτό το σπόρο του πυρός, το δάσκαλο για πάσα τέχνη των θνητών, προίκα μεγάλη.
Για τέτοιο κρίμα πληρώνω μετέωρος στην ερημιά, καρφωμένος σε τούτο το βράχο.

(εν διαστάσει)

Αποσυνδεδεμένος nikosMYR

• Cool Mint Apprentice
  • **
    • Προφίλ
Ευχαριστω, πως το βλεπετε? Εχω παραθεσει μια αναφορα σφαλματος και καποιες εικονες για να γινω πιο κατανοητος. Ειναι μηχανημα με  BIOS που υποστηριζει Legacy kai UEFI, To UEFI δεν απενεργοποιειται Boot order UEFI 1OS bootloader, 2.CD/DVD 3.usb floppy or hard, 4.usb dvd 5.network adapter. Legacy boot order 1.notebook hd, 2.dvd, 3.usb floppy or hard 4.usb dvd 5.network adapter. Αλλες επιλογες τα πρωτα ειναι τα ηδη επιλεγμενα internal network adapter enabled/disabled, secure boot disabled/enabled, legacy enabled/disabled, platform key not enrolled, pending action none, clear all secure boot keys DONE. Εγκατασταση mint ρεταρει στο να βρει apt για dvd ολα ολοκληρωνονται ομαλα ζητα επανεκκινηση και μετα ειτε

Intel UNDI, PXE-2.1 (build 083)

Copyright(c) 1997-2000 Intel Corporation

This Product is covered by one or more of the following patents:

US5,307,459,US5,343,872,US5,732,094,US6,570,884,US6,115,776 and

US6,327,625

Realtek PCIe FE FAmily Controller SEries v1.24 (10-07-10)

PXE-E61: Media test failure, check cable

PXE-M0F: Exiting PXE ROM.

No bootable device -- insert boot disk and press any key

ειτε παραμυθια για δηθεν μη ευρεση λειτουργικου στο σκληρο και πιθανο προβλημα στο δισκο (σουζι τρως) του κουμπωνεις το bootable stickaki με το mint και ενα σναπσοτ .xfc που εχω παραθεσει παραπανω δινει τη πραγματικοτητα.

Το ubuntu που ειμαι τωρα ωστε να μπορω να χρησιμοποιησω λιγο περισσοτερο τον υπολογιστη δε βγαζει τα παραπανω συμπτωματα φορτωνει κανονικα αλλα το ασυρματο ειναι κλειδωμενο σκληρα και ακομα και επιπροσθετος εξωτερικος προσαρμογεας δε λυνει το προβλημα γιατι το κλειδωνει το BIOS. Ειμαι νοσοκομειο και συνδεδεμενος με το κινητο σε 3G.

Θελω να επιβεβαιωσω αν ολοι ξερουν τη χειρονομια που εκανε ο Τορβαλντς σε γνωστη εταιρια, επισης στα λογια του ιδρυτη του φατσοβιβλιου code wins. Οπως το βλεπω εχω οπως ενημερωθηκα 18 πατεντες για σπασιμο η καλυτερα παρακαμψη. Το ενα δωρεαν λειτουργικο και δικο σου, το αλλο επι χρημασι, και μονο για επινοικιαση. Και να μαζευονται η HP, η intel, η AMD, και η MS για τετοια κεντα.

Μπορω να εχω στον σκληρο δισκο του υπολογιστη μου εγκατεστημενα τα Linux με τον  υπολογιστη μου πληρως λειτουργικο? μοτο διαφημισης απο εταιρια κινητης?   

Αποσυνδεδεμένος Constantine

• Mint Guru
  • Net is vast and infinite
    • Προφίλ
nikosMYR να το παρουμε λιγο απο την αρχη γιατι ουτε εγω δεν καταλαβα, τα γραφεις λιγο μπερδεμενα :P
Aς αφησουμε το backstory με τα Win 8,1 απο που προηλθε το λαπτοπ, το dual boot κτλ κτλ. ας παμε στην ουσια...θελεις λοιπον να εγκαταστησεις στο λαπτοπ μονο Linux mint.
Εχεις φτιαξει δηλαδη ενα bootable με τον mint μεσα, σε περιβαλλον live δοκιμης δουλεουν ολα?
Επισης δωσε μας ολες της πληροφοριες του λαπτοπ, δωσε στο τερματικο
Κώδικας: [Επιλογή]
inxi -F

Λίστα ΟδηγώνΧρήσεων - Οδηγός Χρήσης του linuxmint.gr - Οδηγός Χρήσης ΒΒcode
Desktop
System:Linux Mint 17.3 Cinnamon, Kernel: 3.19.0-32-generic  64bit
CPU i5 6600 || VGA: AMD R9 380|| Ram:8GB||motherboard:Gigabyte Z170-HD3P

Αποσυνδεδεμένος nikosMYR

• Cool Mint Apprentice
  • **
    • Προφίλ
και οπως ειπα σε δοκιμαστικο mint δουλευουν ολα