*

Αποστολέας Θέμα: νεος σε linux αποριες  (Αναγνώστηκε 476 φορές)

Αποσυνδεδεμένος FreedoM

• Mint Apprentice
  • *
    • Προφίλ
νεος σε linux αποριες
« στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 11:29:08 πμ »
Καλημερα στην κοινοτητα και συγχαρητηρια για την σελιδα μολις επεσε στην αντιληψη μου οτι υπαρχει αυτο το site κατι χαμογελασε μεσα μου ;p αρχικα να τονισω οτι χρησιμοποιω linux περιπου 1 μηνα την εκδοση mint mate σε dual boot me win10.Εχω μαθει τις βασικες-απλες εντολες στο τερματικο και "παιζω" καθημερινα για μεγαλυτερη εξοικειωση κυριως π.χ pwd,ls,cd,rmdir,mkdir πανω σε αυτο θελω να ρωτισω κατα την γνωμη σας ποιες αλλες εντολες θα μου προτινατε να αρχισω να μαθαινω;επισης ακουω-διαβαζω οτι με linux μπορεις να κανεις τα παντα,οτι εχεις ελευθερια και αλλα τετοια σχετικα δηλαδη τι ακριβως;(ειμαι λιγο μπερδεμενος ή δεν εχω καταλαβει την νοοτροπια ισως του linux).Χρειαζομαι antivirus στο linux αν ναι ποιο προτινεται;Κλεινωντας θελω να μου πειτε αν υπαρχει τροπος ωστε να διαγραψω τα win10 και να εχω μονο linux οταν βρισκομαι στο linux;δεν μπορω να μπω στα windows γιατι κανει restart μονο του,κολλησα ιο ο noobas ;p

Αποσυνδεδεμένος lucinos

• Great Mint Guru
    • Προφίλ
Απ: νεος σε linux αποριες
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 09:55:05 πμ »
Καλημερα στην κοινοτητα και συγχαρητηρια για την σελιδα μολις επεσε στην αντιληψη μου οτι υπαρχει αυτο το site κατι χαμογελασε μεσα μου ;p αρχικα να τονισω οτι χρησιμοποιω linux περιπου 1 μηνα την εκδοση mint mate σε dual boot me win10.Εχω μαθει τις βασικες-απλες εντολες στο τερματικο και "παιζω" καθημερινα για μεγαλυτερη εξοικειωση κυριως π.χ pwd,ls,cd,rmdir,mkdir πανω σε αυτο θελω να ρωτισω κατα την γνωμη σας ποιες αλλες εντολες θα μου προτινατε να αρχισω να μαθαινω;
δες εδώ:
https://linuxmint.gr/index.php/board,58.0.html
για υλικό.

Παράθεση
επισης ακουω-διαβαζω οτι με linux μπορεις να κανεις τα παντα,οτι εχεις ελευθερια και αλλα τετοια σχετικα δηλαδη τι ακριβως;(ειμαι λιγο μπερδεμενος ή δεν εχω καταλαβει την νοοτροπια ισως του linux).
Η ελευθερία βρίσκεται κυρίως στο γεγονός ότι το Linux και όλα τα βασικά στοιχεία μιας διανομής είναι ελεύθερο λογισμικό το οποίο είναι μεγάλο και πολύ σημαντικό θέμα για να εξηγηθεί εδώ. Αυτό που θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο είναι ότι είναι τελείως διαφορετικό νόημα από το δωρεάν. Για αρχή ψάξε για: ελεύθερο λογισμικό, ανοικτός κώδικας, ΕΛΛΑΚ, free software, open source, FOSS, copyleft.

Παράθεση
Χρειαζομαι antivirus στο linux αν ναι ποιο προτινεται;
Όχι δεν χρειάζεσαι. Επειδή χρησιμοποιείς λίνουξ δεν είναι «άτρωτος» ωστόσο είσαι από κάθε πρακτική άποψη είσαι ασφαλής από ιούς και οπωσδήποτε πολύ ασφαλέστερος από αν χρησιμοποιείς windows με οποιοδήποτε αντιϊκό. Ο μόνος λόγος να τρέξει κάποιος αντιϊκό στο λίνουξ είναι αν μοιράζει αρχεία σε windows για να τα ελέγχει πριν τα μοιράζει.

Παράθεση
Κλεινωντας θελω να μου πειτε αν υπαρχει τροπος ωστε να διαγραψω τα win10 και να εχω μονο linux οταν βρισκομαι στο linux;δεν μπορω να μπω στα windows γιατι κανει restart μονο του,κολλησα ιο ο noobas ;p
Υπάρχουν διάφορα προγράμματα για διαχείριση κατατμήσεων και ιδιαίτερα το gparted.

Προσωπικά θα πρότεινα να μην τα διαγράψεις. Από το λίνουξ έχεις πρόσβαση στο ntfs οπότε μπορείς να χρησιμοποιείς και τον χώρο τών windows για ταινίες κλπ και δεν χρειάζεσαι να κάνεις τίποτα. Αν θέλεις από την άλλη οπωσδήποτε να μετακινήσεις κατατμήσεις θα πρότεινα να το κάνεις μαζί με κάποιο πιο σχετικό φίλο σου γιατί μπορεί να πρέπει να επαναφέρετε το grub.

Αποσυνδεδεμένος malapetsasc

• Mint Master
    • Προφίλ
Απ: νεος σε linux αποριες
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 09, 2017, 11:21:28 πμ »
To χωρο των windows αν δεν τα θελεις μπορεις να τον διαμορφώσεις με το gparted και να τον κρατήσεις σαν αποθηκευτικο χωρο για τα αρχεια σου ώστε αν κατι παθει το λειτουργικο σου να μην χαθούν. Ετσι εχεις ενα διαμερισμα που εχεις το linux και ένα διαμερισμα για τα αρχεία σου. Αν δεν το θελεις ετσι είτε κανεις συνένωση των διαμερισμάτων με όλα τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν με το grub είτε κανεις εκ νέου μια καθαρή εγκατάσταση της διανομής που θέλεις.
System:    Host: lmde Kernel: 3.16.0-4-amd64 x86_64 (64 bit)
           Desktop: MATE 1.10.0  Distro: LinuxMint 2 betsy
CPU:       Dual core Intel Core2 Duo E8400 (-MCP-) cache: 6144 KB
           Clock Speeds: 1: 2000 MHz 2: 2000 MHz
Graphics:  Card: NVIDIA G92 [GeForce 9800 GTX / 9800 GTX+]
           Display Server: X.Org 1.16.4 drivers: nouveau (unloaded: fbdev,vesa)
           Resolution: [email protected]
           GLX Renderer: Gallium 0.4 on NV92 GLX Version: 3.0 Mesa 10.3.2
Audio:     Card-1 Intel 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller
           driver: snd_hda_intel
           Card-2 Logitech QuickCam E 3500 driver: USB Audio
           Sound: Advanced Linux Sound Archite

Τελευταία θέματα