* *

Αποστολέας Θέμα: Η Valve ετοιμαζει το "Left 4 Dead 2" και την Steam για Linux ?  (Αναγνώστηκε 2035 φορές)

versys650gr

• Επισκέπτης
Η Valve ετοιμαζει το "Left 4 Dead 2" και την Steam για Linux ?
« στις: Απρίλιος 26, 2012, 10:01:08 πμ »
Ευχαριστη ειδηση για τους Linux Gamers.
Εχει γυρω στα 2 χρονια που συζητιέται η συμβατοτητα της διασημης παιχνιδοπλατφορμας Steam και για Linux.
Ετσι η Valve που ειναι η εταιρια πισω απο την Steam εδειξε πιο φανερα απο ποτε αλλοτε την προθεση της να ολοκληρωσει αυτη την ενεργεια.

Και αυτο πηγαζει απο τις εργασιες που κανουν οι developers της Valve για την δημιουργια μιας native εκδοσης
του Left 4 Dead 2 για Linux που θα παιζει διχως την βοηθεια του Wine.

Η Valve εχει παραγει μερικους απο τους πιο γνωστους τιτλους παιχνιδιων στον χωρο των βιντεοπαιχνιδιων,
Ποιος δεν εχει παιξει ή δεν εχει ακουσει για το πασιγνωστο Counter-Strike που μεσουρανουσε πριν λιγα χρονια στα Internet cafe.

Πηγη : Valve is working on Steam and "Left 4 Dead 2" for Linux
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2012, 10:03:56 πμ by versys650gr »

versys650gr

• Επισκέπτης
Απ: Η Valve ετοιμαζει το "Left 4 Dead 2" και την Steam για Linux ?
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 01, 2012, 09:54:07 μμ »
Τελικα ειναι επισημο πια οτι η Steam θα ειναι διαθεσιμη και για Linux.
Η διασημη παιχνιδοπλατφορμα φιλοξενει τους πιο δημοφιλεις τιτλους παιχνιδιων και μπορεις μεσω αυτης να αγοραζεις παιχνιδια,να παιζεις online,να αναβαθμιζεις,να κατεβαζεις demo,free games ή προσφορες απο διαφορες εταιριες,
επισης μεσω της Steam εχεις την δυνατοτητα να επικοινωνεις με αλλους gamers με chat ή μικροφωνο ακομη και την ωρα που εισαι μεσα σε καποιο online παιχνιδι.

Για αρχη θα ειναι διαθεσιμη για Ubuntu επικαλουμενη την δημοτικοτητα της διανομης αλλα συντομα θα προχωρησει την υποστήριξη και για αλλες διανομες.

Παράθεση
"The popularity of Ubuntu is also one of the reasons of picking it. The company has assured that depending on the success around Ubuntu they 'will look at supporting other distributions in the future.''

Εχει δημιουργηθει και ομαδα,
η Valve Linux Team η οποια θα ασχολειται με την υποστήριξη προγραμματιστων παιχνιδιων οπως επισης και παικτων ωστε να υπαρξει ανάπτυξη λογισμικου ανοιχτου κωδικα απο την Steam και την Valve για την πλατφορμα του Linux.

Εχουν φτιαξει για αυτο τον σκοπο και blog-->VALVE LINUX

Επι του θεματος εχει τοποθετηθει και ο Richard Stallman--> Nonfree DRM'd Games on GNU/Linux: Good or Bad?

Αν διαβασετε τα σχολια του ο Stallman δεν παιρνει ξεκαθαρη θεση.
Απο την μια βλεπει με θετικη ματια αυτη την κινηση της Valve διοτι πολυ δημοφιλη τιτλοι παιχνιδιων θα ειναι διαθεσιμοι και απο το Linux.
Ετσι χρηστες οι οποιοι θα εχουν την δυνατοτητα να εγκαταστησουν αυτα τα παιχνιδια στο Linux συστημα τους θα εχουν εναν παραπανω λογω να απαγκιστρωθουν απο τα Window$ και την Micro$oft.
Απο την αλλη θετει ομως και το ερωτημα τι επιπτωσεις θα εχει η προωθηση non-free λογισμικου (παιχνιδιων στην περιπτωση μας) στο Linux.
Γενικα αυτη η κινηση ερχεται σε αντιθεση με την φιλοσοφια ελευθερου λογισμικου που διακατεχει το Linux,και τιθεται το ερωτημα τι θα διδαξει αυτο στους χρηστες του.

Και για τελος,παραθετω την προσωπικη μου αποψη.
Εγω βλεπω θετικα την υποστήριξη της Steam και της Valve διοτι θεωρω πονεμενη ιστορια το gaming για το Linux.
Ειτε το θελουμε ειτε οχι,ωραια και καλα ολα τα προτερηματα του Linux εναντι των αλλων λειτουργικων αλλα δεν μπορεις να κερδισεις ευκολα τις νεαροτερες ηλικιες λέγοντας τους οτι η διανομη σου εχει ελευθερη σουιτα γραφειου,η οθονη γινεται κυβος,ειναι πιο ελαφρυ λειτουργικο...κτλ.
Οταν σε ρωτησει αν μπορει να παιξει COD,ARMA,FEAR,AVP,CRYSIS.......στο Linux και του πεις οτι ισως κανα δυο να παιξουν μεσω Wine και Playonlinux και αυτο χωρις να ειναι σιγουρο,
θα ειναι σιγουρα αποτρεπτικο να συνεχισει να ασχολειται για πολυ με το Linux.
Και επειδη εχω συμβιωσει παλιοτερα με την Steam με τους πολυ καλους τιτλους που προωθει ειναι σιγουρα θετικο να ερθουν τετοιου ειδους παιχνιδια και στο Linux.

Ας μην ξεχασουμε και την Desura η οποια επισης ανοιξε καινουριους οριζοντες για το Linux Gaming.

Ares

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 01, 2012, 09:57:57 μμ »
Και εγώ την θεωρώ πολύ θετική εξέλιξη. Επιπλέον, ίσως έτσι αναγκαστούν οι εταιρείες που κατασκευάζουν κάρτες γραφικών να βελτιώσουν τους οδηγούς τους για το Linux.

Αποσυνδεδεμένος kerato

• Cool Mint Expert
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2012, 07:23:18 πμ »
Με την διαφορά οτι το Desura έχει διαθέσει τον source κώδικα του client τους.
https://github.com/lodle/Desurium/
Ας το κάνει και η Valve αυτό και το ξανασυζητάμε.

versys650gr

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 02, 2012, 09:03:05 πμ »
Με την διαφορά οτι το Desura έχει διαθέσει τον source κώδικα του client τους.
https://github.com/lodle/Desurium/
Ας το κάνει και η Valve αυτό και το ξανασυζητάμε.

Ναι,οντως,ηταν καλη κινηση απο την Desura,το ειχα αναφερει και εγω εδω.

Εξάλλου η Valve Linux Team εχει δηλωσει επισης οτι επιθυμει να διερευνήσει την αναπτυξη λογισμικου ανοιχτου κωδικα ωστε αυτο να υποστηρίζεται απο την Steam και την Valve:
Παράθεση
Our mission is to investigate open source development with a specific focus on supporting Steam and other Valve products on the Linux platform.

Δες ομως και αυτο που αναφερει ο Στελιος οτι ισως θα εχουμε καλυτερους drivers για τις καρτες γραφικων στο Linux.
Στο Valve Linux Blog :
Παράθεση
Working with hardware vendors

We’ve been working with NVIDIA, AMD, and Intel to improve graphic driver performance on Linux. They have all been great to work with and have been very committed to having engineers on-site working with our engineers, carefully analyzing the data we see. We have had very rapid turnaround on any bugs we find and it has been invaluable to have people who understand the game, the renderer, the driver, and the hardware working alongside us when attacking these performance issues.
This is a great example of the benefits that are the result of close coordination between software and hardware developers and should provide value to the Linux community at large.

Ηδη σε λιγες μερες θα γινει επιδειξη στο L.A. για το πως θα τρεχει το Left 4 Dead 2 στο Linux.
Δες σχετικα εδω.
Και οι πληροφοριες λενε οτι το παιχνιδι θα τρεχει στο Linux πολυ πιο γρηγορα απο οτι στα Window$ μεσω OpenGL φτανοντας μαλιστα μεχρι και τα 315 FPS.

Οπότε αν συνοψισω ολα τα καινουρια στοιχεια που προκυπτουν καθε φορά απο αυτη την επερχομενη συνεργασια της Steam με το Linux εγω συνεχιζω να την βλεπω με θετικο ματι.

Αποσυνδεδεμένος semola

• Cool Mint Expert
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 01:08:16 μμ »
Συνεχίζω το θέμα για να μην δημιουργήσω καινούργιο.
Έχω το left 4 dead 2 από το steam στο linux καθώς και στα windows 7.
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος  από το παιχνίδι στο linux.
Κάνει συνέχεια κάτι κολλήματα-κοψίματα την ώρα του παιχνιδιού τα οποία σύμφωνα με το pc μου είναι απαράδεκτο να συμβαίνουν.
Στα windows παίζω με very high στα video option χωρίς κανένα πρόβλημα.
Στην κάρτα γραφικών έχω τους οδηγούς της ATI 13.9.
Παίζει κανείς το παιχνίδι να μου πει καμία λύση γιατί έχω φάει μεγάλο ψώνισμα με το θέμα.
Ευχαριστώ πολύ.
1 LinuxMint 17.1 rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (en_US.UTF-8, KDE default), Windows 8.
2 Intel Core i7-2600K CPU @ 3.40GHz ‖ RAM 7937 MiB ‖ ASUS P8H77-V
3 nVidia GM107 [GeForce GTX 750 Ti] [10de:1380] {nvidia}
4 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06) ⋮ eth1: Qualcomm Atheros AR8161 Gigabit Ethernet [1969:1091] (rev 10)

Αποσυνδεδεμένος lucinos

• Administrator
  • Mint Guru
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 01:41:15 μμ »
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος  από το παιχνίδι στο linux.
Κάνει συνέχεια κάτι κολλήματα-κοψίματα την ώρα του παιχνιδιού τα οποία σύμφωνα με το pc μου είναι απαράδεκτο να συμβαίνουν.
Παίζει κανείς το παιχνίδι να μου πει καμία λύση γιατί έχω φάει μεγάλο ψώνισμα με το θέμα.
Ευχαριστώ πολύ.

Δυστυχώς από όσο ξέρω με την ATI τα πράγματα δεν είναι καλά. Όποιος θέλει παιχνίδια και λίνουξ nvidia (δυστυχώς με κλειστούς οδηγούς). Προσωπικά εγώ έχω nvidia και τα πράγματα είναι πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος semola

• Cool Mint Expert
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 01:55:58 μμ »
Ευχαριστώ πολύ.

Δυστυχώς από όσο ξέρω με την ATI τα πράγματα δεν είναι καλά. Όποιος θέλει παιχνίδια και λίνουξ nvidia (δυστυχώς με κλειστούς οδηγούς). Προσωπικά εγώ έχω nvidia και τα πράγματα είναι πολύ καλά.

Δηλαδή η ATI δεν ενδιαφέρεται να βγάλει σωστούς drivers για συστήματα linux, αφού σίγουρα γνωρίζει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Είναι λίγο δύσκολο να το πιστέψω αυτό αν αναλογιστούμε ότι το linux κερδίζει έδαφος και στα games .
1 LinuxMint 17.1 rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (en_US.UTF-8, KDE default), Windows 8.
4 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06) ⋮ eth1: Qualcomm Atheros AR8161 Gigabit Ethernet [1969:1091] (rev 10)

Αποσυνδεδεμένος lucinos

• Administrator
  • Mint Guru
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 02:11:20 μμ »
Δηλαδή η ATI δεν ενδιαφέρεται να βγάλει σωστούς drivers για συστήματα linux, αφού σίγουρα γνωρίζει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Είναι λίγο δύσκολο να το πιστέψω αυτό αν αναλογιστούμε ότι το linux κερδίζει έδαφος και στα games .

πού θες να ξέρω εγώ γιατί η ΑΤΙ δεν επενδύει στο να βγάλει καλούς οδηγούς για linux; Εγώ να σού κάνω μια άλλη ερώτηση τότε. Γιατί δεν βγάζουν ανοικτούς οδηγούς; Πουλάνε το λογισμικό; όχι αυτό που πουλάνε είναι το υλικό. Πραγματικό ώφελος στο να κρατάνε τούς οδηγούς κλειστούς δεν έχουν.

Αποσυνδεδεμένος semola

• Cool Mint Expert
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 04:46:09 μμ »

πού θες να ξέρω εγώ γιατί η ΑΤΙ δεν επενδύει στο να βγάλει καλούς οδηγούς για linux; Εγώ να σού κάνω μια άλλη ερώτηση τότε. Γιατί δεν βγάζουν ανοικτούς οδηγούς; Πουλάνε το λογισμικό; όχι αυτό που πουλάνε είναι το υλικό. Πραγματικό ώφελος στο να κρατάνε τούς οδηγούς κλειστούς δεν έχουν.

Ok , δηλαδή ,για να επανέλθω, δεν παίζει κανένας L4D 2 με κάρτα της ΑΤΙ, όλοι παίζουν με  NVidia;

Αποσυνδεδεμένος kerato

• Cool Mint Expert
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 06:46:35 μμ »
Δεν είναι μόνο οι drivers το πρόβλημα. Παρότι πρόκειται για τον ίδιο τίτλο, δεν είναι στην ίδια πλατφόρμα.
Τα resources (μοντέλα, ήχοι, textures) είναι φυσικά τα ίδια, αλλά ένα παιχνίδι δεν είναι μόνο αυτό.
Η όλη φάση έχει περάσει από έναν dx-to-gl translator, ώστε να γίνει αυτό που λέμε port του τίτλου για να τρέχει σε linuxοειδή.
Αρκετές φορές αυτό δουλεύει καλά, άλλες όχι και τόσο καλά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι η φάση mainstream linux gaming είναι ακόμα στα σπάργανά της.

Ξέρω οτι είναι too much να σου ζητήσω να δείς 1 ώρα video αλλά αν έχεις την υπομονή ρίξε μια ματιά, θα σου διασαφηνίσει αρκετά πράγματα.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2013, 06:48:53 μμ by kerato »

Αποσυνδεδεμένος talos

• To be or not to be is true
  • Administrator
  • Excelent Mint Guru
  • Church of the SubGenius
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:43:47 μμ »
Μερικά καλά νέα από το μέτωπο της NVidia.
http://hothardware.com/News/NVIDIA-Shows-Off-Digital-Ira-Faceworks-Demo-Running-On-NextGen-Logan-SoC/

Τελικά ο υψωμένος δείκτης του Linus απέδωσε. Άντε και σε  ανοικτούς οδηγούς κάποια στιγμή
-- Λίστα ΟδηγώνΧρήσεων - Οδηγός Χρήσης του linuxmint.gr - Οδηγός Χρήσης ΒΒcode - Δημιουργία υπογραφής - IRC --
Έκλεψα κι έκρυψα σε ξύλο κουφωτό το σπόρο του πυρός, το δάσκαλο για πάσα τέχνη των θνητών, προίκα μεγάλη.
Για τέτοιο κρίμα πληρώνω μετέωρος στην ερημιά, καρφωμένος σε τούτο το βράχο.

Αποσυνδεδεμένος kerato

• Cool Mint Expert
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:10:31 μμ »
*μέσος :)

Αποσυνδεδεμένος lucinos

• Administrator
  • Mint Guru
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:16:32 μμ »
Σχετικά με το δάκτυλο τού Λίνους. Η nvidia και από πριν επενδύει πολύ σε σχέση με το linux (για παράδειγμα οι κάρτες γραφικών τού Android που ανέφερε και ο Λίνους όταν σήκωσε το δάκτυλο για να πει ακριβώς ότι η nvidia δεν είναι αδιάφορη). Οι nvidia κρατούσε όχι αδιάφορες αλλά εχθρικές σχέσεις σε σχέση με την κοινότητα τού ελεύθερου λογισμικού. Ουσιαστικά δεν είναι ότι δεν βοηθούσε το ελεύθερο λογισμικό είναι ότι το εμπόδιζε.

Από την άλλη την AMD την ενδιαφέρει πολύ λιγότερο το linux. Η ίδια επενδύει πολύ λιγότερο, το θεωρεί αδιάφορο (έχουν κάνει μάλιστα δηλώσεις ότι το σύνολο τών παιχτών χρησιμοποιούν windows και όχι linux και άρα δεν είναι σημαντικό το linux για τούς παίχτες) αλλά κρατάει καλύτερες σχέσεις με την κοινότητα τού ελεύθερου λογισμικού συγκριτικά με την nvidia. Τουλάχιστον δεν δημιουργεί προβλήματα και προσφέρει και μέρος (αλλά όχι το σύνολο) τής τεκμηρίωσης.

Η αλλαγή στην στάση τής nvidia είναι ότι στούς μεν κλειστούς οδηγούς θα συνεχίσει να έχει ακριβώς την ίδια πολιτική αλλά στις σχέσεις με την κοινότητα τού ελεύθερου λογισμικού θα ακολουθήσει τακτική παρόμοια με την AMD.

shoutbox

Last 10 Shouts:

chrismots

Ιούλιος 09, 2015, 12:54:13 μμ
Γιατί ο installer του Mint δεν "βλέπει" τα windows 7 κατά την εγκατάσταση; Πρέπει να πάω στο Something else και να φτιάξω τα partitions μόνος μου;

axil

Ιούνιος 01, 2015, 09:45:22 μμ
τελικά το κατάφερα!!!!

axil

Ιούνιος 01, 2015, 02:52:15 μμ
Καλησπέρα σας και καλό καλοκαίρι. Μια ερώτηση. Δεν βλέπω το κουμπάκι share όταν ανοίγω τις ιδιότητες ενός φακέλου. Τι πρέπει να κάνω;

kost@s

Μάιος 25, 2015, 03:43:27 μμ
καλησπερα σ ολους

pit2005

Απρίλιος 18, 2015, 11:49:28 μμ
ευχαριστώ kost@s για την απάντηση σου.

kost@s

Απρίλιος 13, 2015, 03:28:40 μμ
χρονια πολλα σε ολους

kost@s

Απρίλιος 08, 2015, 03:41:17 μμ
καλησπερα και καλως ήρθατε στην κοινοτητα του linuxmint.gr  :D

bily

Απρίλιος 06, 2015, 01:12:04 μμ
Χαιρετώ την κοινοτητα του linux MINT εντελως καινουργιος στο συγκεκριμενο λογισμικο αγορασα το λαπτοπ Acer Aspire E5-771G-57BE Notebook 17,3" HD+ Intel Core i5-4210U 4GB RAM große 1.000GB HDD νομιζοντας οτι

biller

Μάρτιος 26, 2015, 04:57:49 μμ
Καλησπερίζω την κοινότητα.
Νέος στα mint με μικρή προϋπηρεσία σε ubu/fentora/suse.
Αλλα φαίνεται οτι ήρθα για να μείνω

fofikos

Μάρτιος 26, 2015, 03:03:02 μμ

Show 50 latest

Τελευταία θέματα