*

Αποστολέας Θέμα: Cinnamon 1.6 Released-Εγκατασταση μεσω Romeo  (Αναγνώστηκε 5539 φορές)

versys650gr

• Επισκέπτης
Cinnamon 1.6 Released-Εγκατασταση μεσω Romeo
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 10:53:07 μμ »
Καινουρια εκδοση για το δημοφιλές γραφικο περιβαλλον που αναπτυσεται απο τους developers του Mint με πολλα καινουρια χαρακτηριστικα και bug fixies.
To Cinnamon εχει φτασει αισιως στην 1.6 εκδοση και υπαρχει επισημη ανακοινωση στη σελιδα του :

Ειχαμε μια πρωιμη παρουσιαση εδω απο τον Στελιο με το τι περιπου καινουρια χαρακτηριστικα θα εχει.   

Ανακεφαλαιωνοντας,
εχουν δωσει μεγαλη σημασια στα Workspaces οπου θα μπορειτε να τα δωσετε ονομα και αφου κανετε διαφορετικες εργασιες σε καθε ενα αυτα θα τις κρατανε ακομη και αν κανετε επανεκκινηση.
Βολικο και με αρωμα KDE θα ελεγα......
Μαλιστα,για να διευκολυνουν τους χρηστες προσθεσαν ενα καινουριο applet (Window Quick-List) οπου θα μπορειτε να δειτε οτι εχετε ανοιχτο και σε πιο Workspace.

Το Alt+Tab ειναι επεξεργασιμο τωρα,μπορειτε να επιλεξετε εμφανιση εικονιδιων,παραθυρων....κτλ.

Kαινουριο applet ηχου,ειδοποιησεων.

το panel ειναι επεξεργασιμο σε υψος στην καινουρια εκδοση.

Υποσχονται πολλες διορθωσεις για σταθεροτητα σε αντιθεση με το Cinnamon 1.4 που ειχε συχνες καταρρεύσεις.

Πιο γρηγορο φιλτραρισμα στην αναζητηση του μενου,(για να δουμε,η αναζητηση αργουσε μεχρι τωρα και με το Mintmenu και με το μενου του Cinnamon).

Για να μην σας κουρασω μπορειτε να δειτε αναλυτικα τα καινουρια χαρακτηριστικά στην ανακοινωση οπου υπαρχουν και σχετικα screenshots.

Other new features:

Edge Flip
Grid View in Expo
Configurable panel heights
Panel auto-hide delay options
Expo and Scale applets
Brightness applet
Mouse scroll to switch windows in window list applet
“Close all” and “Close other” in window list applet
Cinnamon 2D (A new session which uses software rendering, to help people troubleshoot compatibility problems with Cinnamon)
Workspaces and Menu pages in Cinnamon Settings
Faster menu filtering
Menu activation on hover
Settings applet is now part of the panel context menu
New widgets (for Applet developers): radio buttons and checkboxes
Most notable bug fixes:

Improved keyboard navigation in Scale and Expo
Fixed panel labels getting shrunk
Panel zones alignment
Improved stability (fixed many bugs which made Cinnamon 1.4 crash)
Fixed many memory leaks present in Cinnamon 1.4
Improved dual-monitor handling
Fixed context menus appearing behind the panel, flickering or appearing behind other windows.
Faster workspace switching (and no more reordering of the windows)
Fixed skype chat window stealing the focus
Fixed attached dialogs leaving window borders on the screen when closing too fast
Fixed panel autohiding when lookingGlass is open
Fixed showDesktop applet not always showing the desktop
Fixed showDesktop applet missing Gimp utility windows
Fixed places not appearing in menu
Applets are now aligned in the center when placed in the central zone of the panel

Ενα ακομη νεο ειναι οτι το καινουριο Cinnamon προωθηθηκε στο Romeo αποθετηριο για το Mint 13 και το LMDE.
Υπαρχει επισημη ανακοινωση πως μπορειτε να το περασετε ενεργοποιωντας προσωρινα το Romeo μονο για να λαβετε το Cinnamon 1.6 και μετα το απενεργοποιείτε ξανα.
Επισης δινονται πολυτιμες συμβουλες,οπως και τι ελλειψεις μπορει να συναντησετε μιας και στο Romeo αποθετηριο ειναι σε δοκιμαστικη μορφη ακομη μεχρι να περασει στα κανονικα αποθετηρια.

Τονιζω ξανα οτι για τους βιαστικους ειναι δικη τους ευθύνη να προχωρησουν προς αυτη την αναβαθμιση μεσω του Romeo,και βασικο ειναι να το απενεργοποιησουν ξανα αφου λαβουν τα πακετα που θελουν.
Παράθεση
Note: Make sure to disable Romeo after you upgraded Cinnamon. We use Romeo internally to test packages before they reach the repositories so pointing to it is usually a bad idea.

Το Romeo αποθετηριο μπορειτε να το ενεργοποιησετε μεσα απο τον διαχειριστη λογισμικου ή το Synaptic.

Επιλεγετε τα Cinnamon και Muffin πακετα για εγκατασταση.

Μεσα στο Romeo βαλανε και τον καινουριο Nemo διαχειριστη αρχειων,αλλα ακομη δεν ειναι σταθερος και καπου πηρε το ματι μου οτι δεν του προσθεσαν ακομη δυνατοτητα για συμπιεση-αποσυμπιεση αρχειων.
Οπότε προσωπικη μου αποψη ειναι να αποφυγετε το περασμα του Nemo μαζι με το καινουριο Cinnamon.

Μπορει να δουλεψει με τον Nautilus ή με τον Marlin μιας και δεν εξαρταται αποκλειστικα απο εναν συγκεκριμενο file manager.

sdim

• Επισκέπτης
Απ: Cinnamon 1.6 Released-Εγκατασταση μεσω Romeo
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 01:12:24 πμ »
Ευχαριστούμε, Γιώργο.
Η ουσία είναι, θα έχουμε την αναβάθμιση έτοιμη για download πριν την έκδοση της Nadia ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος Orestis

• Cool Mint Expert
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 01:32:11 πμ »
έχει βγει στο cinnamon stable(στο launchpad) η έκδοση 1.6 https://launchpad.net/~gwendal-lebihan-dev/+archive/cinnamon-stable μόνο που όταν κάνω sudo apt-get update μου βγάζει αποτυχία....

Αποσυνδεδεμένος monkgr

• LMDE Minter
  • Mint Expert
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 06:55:01 πμ »

Uploaded with ImageShack.us

Μὲ γαργαλάτε νὰ τὸ δοκιμάσω...
Γιὰ τοὺς χρῆστες arch, ὅπως βλέπετε, ὑπάρχει ἤδη στὸ AUR.
- Τί εἶναι χειρότερο ἀπὸ τὴν ἄγνοια καὶ τὴν ἀδιαφορία;
- Οὔτε ξέρω οὔτε μὲ νοιάζει.
DesktopPC
System: Kernel: Πάντα ὁ τελευταῖος ARCH x86_64 Desktop: KDE Distro: Arch Linux
CPU: Dual core AMD Athlon 64 X2 5200
Graphics Card: AMD ATI RS690 [Radeon X1200 Series]
Network Card: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit driver: r8169
laptop
Πρὸς τὸ παρὸν μπακατέλα - δανεικὸ ἀπὸ τὴν ἀδελφὴ τῆς γυναίκας μου...
dual boot (τί νὰ κάνουμε...!) Windows Vista καὶ manjaro xfce

sdim

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:25:42 πμ »
έχει βγει στο cinnamon stable(στο launchpad) η έκδοση 1.6 https://launchpad.net/~gwendal-lebihan-dev/+archive/cinnamon-stable μόνο που όταν κάνω sudo apt-get update μου βγάζει αποτυχία....
Εννοoύσα πότε θα περάσει στους χρήστες της Maya.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2012, 11:35:12 μμ by sdim »

Αποσυνδεδεμένος ppatalas

• Mint Wizard
    • Προφίλ
    • Computerize Ltd.
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:33:47 πμ »
Επιλεγετε τα Cinnamon και Muffin πακετα για εγκατασταση.

Μεσα στο Romeo βαλανε και τον καινουριο Nemo διαχειριστη αρχειων,αλλα ακομη δεν ειναι σταθερος και καπου πηρε το ματι μου οτι δεν του προσθεσαν ακομη δυνατοτητα για συμπιεση-αποσυμπιεση αρχειων.
Οπότε προσωπικη μου αποψη ειναι να αποφυγετε το περασμα του Nemo μαζι με το καινουριο Cinnamon.
Καλημέρα,
η αναβάθμιση του cinnamon αναβαθμίζει και τα 'libmuffin0' και 'muffin-common', αλλά εγκαθιστά και 'libnemo-extension1a', 'nemo', nemo-data', python-lxml'.
Δεν φαίνεται να μπορείς να αποφύγεις το nemo.

Edited:
Προχώρησα στην αναβάθμιση, 'Activate Menu on Hover' - θεϊκό
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:46:55 πμ by ppatalas »
Ακροβατώ μεταξύ MATE και Cinnamon, αλλά μου αρέσει και το Xfce.
Έχω πρόβλημα γιατρέ;

Πληροφορίες συστήματος
Kernel:       3.2.0-33
Desktop:    MATE 1.4.2 
Distro:         Linux Mint 13 Maya
CPU:           Dual core Intel Core2 Duo CPU U7700 @800 MHz
Graphics:   Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller
Audio:         Intel 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller
Network:     Intel PRO/Wireless 4965 AG or AGN [Kedron]
                     Intel 82566MM Gigabit

versys650gr

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 11:24:37 πμ »
ppatalas με προλαβες  :)
Το εγκατεστησα χθες στο Mint 13 Cinnamon (μεσω Romeo) και θα ποσταρα αφου θα βεβαιωνόμουν οτι δουλευει καλα.
Τελικα μεχρι τωρα δεν ειδα κανενα προβλημα,ολα δουλευουν ρολοι.

Το Nemo αν θες την γνωμη μου ξηλωσε το προς το παρον.
Και εγω δεν ηξερα οτι το περναει ως προσθετα πακετα μαζι με το καινουριο Cinnamon.
Οταν εκανα την αναβαθμιση μου εξαφανισε τα εικονιδια απο την επιφ. εργασιας.(home-ανακυλωση-υπολογιστης) και γενικα δεν ειδα να δουλευει πολυ καλα ο Nemo ως διαχειριστης αρχειων.
Ακομη νωρις ειναι,μολις βγηκε απο τα σπαργανα.

Αν θελεις,
Απο το Synaptic ολοκληρωτικη απομακρυνση τα πακετα  :

libnemo-extension1a
nemo
nemo-data

ή

Κώδικας: [Επιλογή]
sudo apt-get remove --purge libnemo-extension1a nemo nemo-data
κανε επανεκκινηση το cinammon (Alt+F2 και πληκτρο R) ή logout-login και εισαι ετοιμος.
Θα αναλαβει ξανα ο προηγουμενος file manager,(Nautilus),δεν επηρεαζεται καθολου το καινουριο Cinnamon.
Σε μενα επανηλθαν ξανα κατευθειαν τα εικονιδια στην επιφ. εργ. και ολα δουλευουν οπως πριν.

ωραιο το  'Activate Menu on Hover',αν και μπορει να φανει σπαστικο σε μερικους να ανοιγει καθε φορα που περναει το ποντικι.
Εγω ενεργοποιησα και το "Window Quick-List",επισης βολικο αν εχεις διαφορετικες εργασιες-παραθυρα ανοιχτα σε διαφορετικα workspaces.

To μενου οντως αυτη την φορα εχει πιο γρηγορη αποκριση.
Δεν ξερω αν αντιληφθηκες και εσυ την διαφορα.

Δεν βρηκα ακομη πως δινεις ονομα ξεχωριστα σε καθε workspace.Απο που στο καλο το ρυθμιζεις....? ???

Γενικα θελει αρκετο ψαξιμο με ολα αυτα τα καινουρια applet και τις δυνατοτητες.
Το θεμα ειναι οτι οσο παει το Cinnamon γινεται καλλιτερο και εξαφανιζονται τα διαφορα κολληματα του παρελθοντως.
Προσθεσαν τωρα και το Cinnamon 2D για να μπορουν να το απολαυσουν και χρηστες με πιο αδυναμα συστηματα που δεν το σηκωναν πριν λογω απαιτησεων γραφικων .

Αποσυνδεδεμένος Orestis

• Cool Mint Expert
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 01:25:07 μμ »
παιδιά εάν το περάσω μέσα από το ppa στο launchpad πάλι θα εγκαταστήσει το nemo;

Αποσυνδεδεμένος ppatalas

• Mint Wizard
    • Προφίλ
    • Computerize Ltd.
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 01:57:44 μμ »
Δεν βρηκα ακομη πως δινεις ονομα ξεχωριστα σε καθε workspace.Απο που στο καλο το ρυθμιζεις....? ???
Πηγαίνεις στο Hot Corner και σου εμφανίζει τα workspaces. Κάτω από το πρώτο workspace εμφανίζει το όνομά του. Πατάς πάνω στο όνομα και το αλλάζεις. Σώζεις με Enter. Εάν θέλεις να αλλάξεις και το όνομα του δεύτερου... δεν έχει προβλεφθεί. Μόνο όταν ανοίξεις και τρίτο workspace εμφανίζεται το όνομα του δεύτερου.

Παράθεση από: Orestis
παιδιά εάν το περάσω μέσα από το ppa στο launchpad πάλι θα εγκαταστήσει το nemo;
Δεν το ξέρω Ορέστη.
Ακροβατώ μεταξύ MATE και Cinnamon, αλλά μου αρέσει και το Xfce.
Έχω πρόβλημα γιατρέ;

Πληροφορίες συστήματος
Kernel:       3.2.0-33
Desktop:    MATE 1.4.2 
Distro:         Linux Mint 13 Maya
CPU:           Dual core Intel Core2 Duo CPU U7700 @800 MHz
Graphics:   Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller
Audio:         Intel 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller
Network:     Intel PRO/Wireless 4965 AG or AGN [Kedron]
                     Intel 82566MM Gigabit

Ares

• Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 04:45:50 μμ »

To συγκεκριμένο αποθετήριο είναι μόνο για Ubuntu,   δεν κάνει για το Linux Mint.  Ο λόγος είναι πως τα ονόματα των πακέτων που αφορούν το Cinnamon είναι διαφορετικά σε Linux Mint kai Ubuntu. Tο Cinnamon 1.6 για Linux Mint βρίσκεται στο Romeo.

Στο LM η έκδοση λέγεται Cinnamon 1.6.0+maya ενώ στο Ubuntu έχει μετονομαστεί στο δικό τους σύστημα Cinnamon 1.6.0-0ubuntu1~precise1. Η ομάδα του Linux Mint δεν χρησιμοποιεί την ονοματολογία τού Ubuntu στα δικά της προγράμματα.

Με τους κλειστούς οδηγούς της ΑΤΙ, εξακολουθούν τα προβλήματα. Με τα εφε ενεργοποιημένα,  τα πάντα πάνε καρέ-καρέ. Αν τα απενεργοποιήσω, λειτουργεί καλύτερα, αλλά σπαστά. Είναι σα να σέρνεις τα παράθυρα πάνω σε χαλίκι.

Με τους ανοικτούς οδηγούς της ΑΤΙ λειτουργεί άψογα, χωρίς προβλήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2012, 04:51:43 μμ by Στέλιος »

sdim

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 12:00:12 πμ »
Παιδιά, μόλις εγκατέστησα κι εγώ μέσω Romeo το Cinnamon 1.6 καθώς, βέβαια, και τον Nemo.

Λοιπόν, κατ' αρχήν συμφωνώ σε όσα είπε ο Γιώργος.
Θα ήθελα τον Nemo με δυνατότητα Extract Here και τα συναφή.
Εμένα δεν μου εξαφάνισε τα εικονίδια απ' την επιφάνεια εργασίας.
Καλός φαίνεται ο Nemo, αλλά ακόμα σαφώς θέλει δουλειά, ειδικά όσον αφορά το δεξί κλικ σε κάποια πράγματα.
Ωραίο το Activate Menu on hover και το Windows Quick List. Ωραίο το εφέ όταν κλικάρεις σε εικονίδιο εφαρμογής στο panel.

Φίλε ppatalas, δεν χρειάστηκε να προσθέσω τρίτο workspace για να μετονομάσω τα πρώτα δύο.
Κάνω διπλό κλικ και αλλάζω ονόματα, απλά.

Οι συνολικές εντυπώσεις είναι πολύ καλές για το Cinnamon, με μεγαλύτερη αποκρισιμότητα, βέβαια, και πιο εμπλουτισμένο. Το Nemo θα γίνει σούπερ, αλλά έχει δουλίτσα ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2012, 12:14:30 πμ by sdim »

versys650gr

• Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 12:12:34 πμ »
Εμένα δεν μου εξαφάνισε τα εικονίδια απ' την επιφάνεια εργασίας.

Χμμμ,περιεργο.
Μαλλον παιζει ρολο το θεμα εικονιδιων που εγκατεστησα αντι των default του Mint.
Τελοσπαντων δεν εκατσα να το ψαξω και πολυ,απεγκατεστησα τον Nemo και εστρωσε.
Με τον Nautilus δουλευει πιο καλα σε μενα το Cinnamon.

Αποσυνδεδεμένος Orestis

• Cool Mint Expert
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 12:31:58 πμ »
παιδιά έχει bug; είναι καλό ώστε να το αντικαταστήσω με το 1.4;

sdim

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 12:39:54 πμ »
Θα έλεγα ότι είναι λίγο buggy όσον αφορά το panel και το editing.
Εκτός αυτού είπαν ότι δεν είναι και συμβατό το όλο θέμα Cinnamon 1.6 & Nemo με παραμετροποίηση εμφάνισης.
Γενικά, νομίζω ότι ακόμα και τα λίγα που πρόσθεσαν, έχουν κάποια χρηστικότητα παραπάνω.
Αν δεν θες να πειραματιστείς, μείνε όπως είσαι.

Αποσυνδεδεμένος Orestis

• Cool Mint Expert
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 01:34:03 πμ »
α οκ ευχαριστώ...

Τελευταία θέματα